Sahra harekâtı genişliyor

Sahra harekâtı genişliyor
Sahra harekâtı genişliyor
Fransa, Mali'de İslamcı örgütlere karşı harekâtı genişletiyor. Dün Diabali'yı vuran Fransa sahadaki asker sayısını 750'den 2500'e çıkaracak.

Fransa , Mali’nin kuzeyinde ‘Ensar Dine’, ‘Tevhid ve Cihad’, ‘İslami Mağrib’deki el Kaide’ gibi örgütlerin hâkimiyetine son vermek için başlattığı operasyonu genişletiyor. Konna ve Goa’da asilerin mevzilerini vuran Fransız savaş uçakları dün kuzeyden güneye inen İslamcıların son olarak ele geçirdiği Diabali’yi bombalarken Kızılhaç saldırılarda yaralanan 86 kişinin Mopti ve Goa’daki hastanelere kaldırıldığını kaydetti. Karadan da operasyona geçen Fransa hükümeti, Mali’deki asker sayısını 750’den 2500’e çıkarma kararı aldı. Fildişi Sahili’ndeki Fransız askerleri, 40-50 kamyonla Mali’ye sevk edildi. Fransız bakanlar karadan gönderilen askerlerin görevinin başkent Bamako’yu korumakla sınırlı olduğunu söylese de Le Monde gazetesi Mali güçlerinin kontrolündeki Mopti kentinde operasyonun yürütüleceği bir üs kurulacağını yazdı. 

Hollande çok iyimser 


BM Güvenlik Konseyi operasyona destek açıklarken Fransa’ya lojistik destek sunma taahhüdünde bulunan ülke sayısı 13’ü buldu. Fransa’ya kargo uçağı temin eden Kanada’nın ardından Belçika da iki adet C-130 kargo uçağı ve bir ambülans helikopterle operasyona katılacak. Fransa’ya lojistik destek sunan Britanya’ya ait RAF C17 uçağı Fransız askeri personelini ve teçhizatıyla birlikte Bamako’ya indi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, askeri harekâtın başarılı olacağından emin olduğunu ve konuşlandırılan Afrikalıların da yardımıyla Mali’nin toprak bütünlüğünü bir hafta içinde yeniden tesis edebileceklerini söyledi. Başkent Bamako’nun 400 km kuzeyindeki Diabali’ye giren Tevhid ve Cihad hareketinin komutanı Ömer Ould Hamaha ise “Fransızlara, çok çabuk zafer şarkılarını söylememelerini tavsiye ederim. Afganistan’dan çıkmayı başardılar. Mali’den asla çıkamayacaklar” diye konuştu
Fransız Devlet Bakanı Alain Vidalies ise Avrupalı ülkelerin yeterince destek vermemesini eleştirerek “Fransa’nın tamamen yalnız kaldığını söyleyemeyiz ancak verilen desteğin boyutu asgari düzeyde ve bu da üzüntü verici” dedi. İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, operasyonun zamansız olduğunu belirtip ateşkes ve müzakerelere dönme çağrısı yaptı. Taraflar aralıkta Burkina Faso’da müzakere masasına oturmuştu. Askeri müdahaleye gönülsüz olan Cezayir ise Mali sınırını kapattı.

Olağan zanlılara yakın takip 

Fransa, Mali operasyonuna karşı olası misilleme saldırılarına karşı seferber ettiği askerleri Champs-Elysee Meydanı’nda da konuşlandırdı. İçişleri Bakanı Manuel Valls “Afganistan, Mali ve Suriye başta olmak üzere terör kamplarının bulunduğu ülkelere gidip dönenleri yakın takip altına aldık” dedi.