Şaibeli Zuma Güney Afrika'yı sarsıyor

Kara kıtanın motor gücü Güney Afrika'da iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi (ANC) kıran kırana bir liderlik yarışına sahne oluyor. 1990'da ırkçı rejimin yıkılmasının mimarı, özgürlük kahramanı Nelson Mandela'nın mirası ANC'de dün yapılan liderlik oylamasını kimin kazanacağı...

POLOKWANE - Kara kıtanın motor gücü Güney Afrika'da iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi (ANC) kıran kırana bir liderlik yarışına sahne oluyor. 1990'da ırkçı rejimin yıkılmasının mimarı, özgürlük kahramanı Nelson Mandela'nın mirası ANC'de dün yapılan liderlik oylamasını kimin kazanacağı, hem ülke hem de kıtanın kaderi açısından büyük önem taşıyor. İki dönemdir başkanlık yapan ANC lideri Thabo Mbeki, 2009'daki seçimde yeniden aday olamayacak. Ama ANC liderliğini kazanabilirse, halefinin kim olacağını belirleyebilecek. Mbeki'nin halefi görmek isteyeceği son kişi olan eski yardımcısı Jacob Zuma ise, ANC liderliğini kazanırsa devlet başkanlığını da garantileyecek.
Mbeki konuşamadı bile
Dün kurultay başlar başlamaz ibre Zuma'yı gösterdi. Mbeki'nin bakanları yuhalanırken, gürültüden sesini duyuramayan parti genel sekreteri ne yaptıysa 4 bin delegeyi susturamadı. Zuma'nın marşı niteliğindeki Zulu şarkısı 'Umşini Wam'la (Bana makineli tüfeğimi getir) inleyen salona iki rakip birlikte girdiğinde, 'Zuma' tezahüratı 'Mbeki' tezahüratını bastırdı.
Zuma, karanlık siciline rağmen, ANC'deki en üst düzey Zulu kabilesi üyesi ve eski tüfek solcu olarak kitle desteğine sahip. Mbeki'nin 2005 yazında yolsuzluk suçlamaları gerekçesiyle devlet başkan yardımcılığından kovduğu Zuma'nın, yolsuzluktan yargılanıp yargılanmaması yılan hikâyesine döndü. 2005 sonunda HIV pozitif olduğunu bildiği bir aile dostuna tecavüz suçlamasından yargılanıp kadının rızasıyla ilişkiye girdiğine hükmedilen Zuma, 'AIDS bulaşma tehlikesine karşı ilişkiden sonra duş aldığını' söyleyerek yargıcın şimşeklerini çekip sağlık ve AIDS'le mücadele örgütlerini ayaklandırdı.
Ama halk arasında espri konusu olsa da desteğini kaybetmedi.
Mbeki'yi piyasa politikalarıyla halkı yoksullaştırdığı için çok eleştirmiş Nobel Ödüllü Başpiskopos Desmond Tutu, kurultay öncesi ANC'yi "Zuma'yı lider seçerseniz, çoğunluğu utandırırsınız. Güney Afrika daha iyisini hak ediyor" diye uyardı. Mbeki de kurultayda terlemekten zor tamamladığı konuşmasında 'etik lider' seçilmesi çağrısı yaptı. 89 yaşındaki Mandela, radyoda "Kararınıza ANC'nin asil tarihi kılavuzluk etsin. Partideki bölünme üzücü" diye konuştu.