Saldırı paniği bu kez Glasgow'da

Britanya, önceki gün başkent Londra'da patlayıcı yüklü iki araç bulunması sonrası dün de İskoçya'nın Glasgow Havaalanı'ndaki saldırı girişimiyle korktu. TSİ 17.45'te iki kişinin yanan...

LONDRA - Britanya, önceki gün başkent Londra'da patlayıcı yüklü iki araç bulunması sonrası dün de İskoçya'nın Glasgow Havaalanı'ndaki saldırı girişimiyle korktu. TSİ 17.45'te iki kişinin yanan bir Cherokee ciple son sürat terminal binasına girmesi ve bariyerlere çarpıp durması kaos yarattı. Polis cipteki iki kişiyi gözaltına alırken, havaalanı boşaltılıp tüm uçuşlar durduruldu.
Cipte Asyalı iki adamın olduğunu aktaran görgü tanıklarıysa bu kişilerin çevreye benzin tüpleri attığını ve birinin giysilerinin alev aldığı anlattı. Scott Leeson, "Terminale yaklaşırken şoför yön değiştirip aracı kapıya sürdü. Kapıyı yıkımaya çalışır gibiydi" dedi. Alevler ve yoğun dumanın çıktığı terminalde, bazı yolcular mahsur kaldı. Olayın Kraliçe 2. Elizabeth'in bölgede bulunduğu sırada meydana gelmesi de dikkat çekti.
Güvenlik seviyesi kritikte
Londra ve Glasgow'un bağlantılı olup olmadığı açıklanmazken, ülkedeki güvenlik alarmı seviyesi de 'ciddi'den 'kritik'e yükseltilip havaalanlarında olağanüstü hal durumuna geçildi. Bir güvenlik yetkilisiyse 'terörist bağlantı ihtimalinin' dışlanmadığını aktardı. Başbakan Gordon Brown acil durum komitesi 'Cobra'yı toplarken, İçişleri Bakanı Jacqqui Smith olayı 'ciddi' diye niteledi.
Güvenliğin artırıldığı Londra'da ise istihbaratçılar 'Kaide izi var' derken, 'insan avına' girişen polis de araçları park edenleri güvenlik kameralarından tespite çalışıyor. Sky News, 'ilk aracı park ettikten sonra koşarak uzaklaşan birinin kayıtta net görüldüğünü' aktardı.
Solcu Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone ise hemşerilerine 'Müslümanları şeytanlaştırmama' uyarısı yaptı: "Bu kentte Müslümanlar, Müslüman olmayanlara göre yasalara daha çok uyar ve siyasi amaçlar için şiddete başvuruyu daha az destekler. " (afp, bcc)