Salıncak eyaletler Obama'ya zafer kazandırdı

Salıncak eyaletler Obama'ya zafer   kazandırdı
Salıncak eyaletler Obama'ya zafer   kazandırdı
Çoğu kritik eyalette galip gelen Obama 538 delegeden 303'ünü kazanırken, rakibi Romney 206'da kaldı. Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi'nde, Demokratlar da Senato'da üstünlüğünü korudu.

Seçimin kaderini belirleyen ve adayların seçmeni ikna etmek için büyük uğraş verdiği ‘salıncak eyaletlerde’ Cumhuriyetçi rakibi Romney’yi geride bırakan Obama, seçici kuruldaki 538 delegeden 303’ünü kazandı. Romney ise 206 delegede kaldı. En çekişmeli eyalet Ohio, beklendiği üzere sonucu belirleyen yer oldu. Ohio’daki sonuçların açıklanmasıyla 270 barajını aşan Obama zaferi garantiledi. Virginia, Wisconsin ve Iowa gibi kritik eyaletlerde de Romney’yi geride bırakan ve oyların yüzde 50’sini alan Obama, 50 eyaletten 25’ini kazadı. Romney’nin oy oranı ise yüzde 48’de kaldı. ABD halkı önceki gün sadece başkanı seçmek için değil Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin tamamı ve Senato’daki 100 sandalyeden 33’ünü belirlemek için de sandığa gitti. Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu korudu. İlk sonuçlara göre 435 sandalyeli mecliste Cumhuriyetçiler 233, Demokratlar 191 sandalye kazandı. Senato seçimlerini önde götüren Demokratlar 100 sandalyeden 51’ine sahip oldu. 
Eşcinsel evliliklere onay 
Bazı eyaletlerde yeni valiler seçilirken, Maine ve Maryland eyaletlerindeki referandumlar eşcinsel evliliklerin yasallaşmasının önünü açtı. Florida’da kürtaj için devlet fonu ayrılmasını yasaklayan tasarı reddedildi. Colorado ve Washington’da ise seçmenler marihuananın yasallaştırılmasını kabul etti.

‘Eşim Ann, First Lady’liğe yakışırdı’ 
Seçimin kaybeden tarafı Romney, kaleme aldığı 1118 kelimelik zafer konuşmasını okumaya fırsat bulamadı. Romney, ‘duygusal’ teşekkür konuşmasında “Başkanın ülkemize başarılı şekilde rehberlik etmesi için dua ediyorum” diyerek Obama’yı tebrik etti. Yorgun olduğu gözlenen Romney, kampanyası boyunca yanından ayrılmayan eşi Ann’e bakıp iç geçirerek “Ann çok iyi bir First Lady olurdu” ifadesini de kullandı.

Kenyalılar da sevince ortak oldu 
Obama’nın zaferi ‘baba ocağı’ Kenya’nın Kogelo köyünde de coşkuyla kutlandı. Obama’nın üvey babaannesi Sarah, sevincini “Tanrı’ya şükür torunum yeniden kazandı. O, hayatı ve insanları daima sevdi ve asla ayırımcılık yapmadı” sözleriyle anlattı. Cumhurbaşkanı Mwai Kibaki ise “O her zaman köklerine bağlıydı” dedi. Sonuç, Obama’nın 6 yılını geçirdiği Endonezya’nın başkenti Cakarta’daki ilkokulunda da kutlandı.

Dünyadan tebrik yağdı 
Obama’ya ilk tebrik Britanya Başbakanı David Cameron’dan geldi. Cameron sonuçlar açıklanmadan Twitter’dan “Arkadaşım Barack Obama’ya en içten tebriklerimi sunuyorum. Birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum” diye yazdı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise sadece yazılı olarak tebrik ettiği Obama’ya mesajında “Obama ile hayati çıkarların sağlama alınması için çalışmayı sürdüreceğim” dedi. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas da Obama’yı Ortadoğu barışı çabalarını sürdürmeye çağırdı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise sözcüsü aracılığıyla kutladığı Obama’nın zaferini memnuniyetle karşıladığını söylerken , Başbakan Dmitry Medvedev ise Obama’yı tebrik edip Romney’e atfen “Rusya’yı 1 numaralı düşman ilan eden adamın en büyük ve etkili devletin başkanı olmamasından memnunum. Bu paranoyakçaydı” ifadesini kullandı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB liderleri de Obama’yı kutladı.