Şalit, görüntüsüyle 20 kadın esiri kurtardı

Şalit, görüntüsüyle 20 kadın esiri kurtardı
Şalit, görüntüsüyle 20 kadın esiri kurtardı

İlk kez sağ olduğuna dair görüntüleri yayımlanan İsrail askeri, gülümseyerek özgürlük umudunu aktardı. FOTOĞRAF: REUTERS

KUDÜS - İsrail ile Hamas arasında sağlanan ilk takas çerçevesinde, üç yılı aşkındır Gazze Şeridi’nde tutulan İsrailli asker Gilad Şalit’in ilk kez ‘hayatta ve sağlıklı’ olduğunu gösteren 2 dakika 40 saniyelik video görüntülerine karşılık, 20 Filistinli kadın esir özgürlüğüne kavuştu.
Kızılhaç araçları ile alınarak Erez Geçidi’nden Gazze’ye getirilen kadınlardan Fatma Said ve 2 yaşındaki oğlu Yusuf’u meclis binasında karşılayan Hamaslı Başbakan İsmail Haniyye, bunun İsrail hapishanelerindeki 10 binden fazla esire kapı araladığını kaydetti. Batı Şeria’ya götürülen diğer esirler de Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ve yüzlerce kişi tarafından sevinç gösterileriyle karşılandı. İsrail cephesinde ise esirler bırakılmadan önce Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Ehud Barak tarafından izlenen video, Gilad Şalit’in ailesine de gönderildi. 14 Eylül’de kaydedilen görüntülerde gülümseyerek elindeki metinden serbest bırakılmak istediğini okuyan askeri giysili ve traşlı Şalit’in elinde bir ‘Filistin’ gazetesinin bulunduğu söyleniyor. (afp, ap)