Salvador'da iki tarihi olay

Salvador'da iki tarihi olay
Salvador'da iki tarihi olay

Funes?in seçilmesini ?demokrasinin tesisi? diye niteleyen Clinton, Latinleri dinlemedikleri için zorlandıklarını söyledi. FOTOĞRAF: AFP

SAN SALVADOR - Orta Amerika ülkesi El Salvador iki tarihi olayı birden yaşadı. 1980-92 yıllarındaki içsavaşta ABD destekli sağcı hükümet ve ölüm timleriyle savaşmış Marxist gerilla örgütü FMLN’nin gerilla değil, gazeteci kökenli lideri Mauricio Funes, martta seçimi yüzde 51 oranında oyla kazanmasının ardından önceki gün ülkenin ilk solcu başkanı olarak yemin etti. Törende ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton hazır bulundu! Funes’in ilk icraatı Küba ile diplomatik ilişkileri tesis oldu.
1992’de barış anlaşması imzalayıp silah bırakarak siyasi partiye dönüşen FMLN, belediye başkanlıkları ve meclisin çoğunluğunu ele geçirse de sağcı ARENA’nın başkanlık tekelini kıramamıştı. İşi 2007 sonunda liderliğine gelen 49 yaşındaki ünlü televizyon gazetecisi Funes kotardı. 

Clinton’a Küba baskısı
Funes, yemin edip Clinton ile el sıkıştıktan bir kaç saat sonra da, Küba ile 50 yıl önce devrimle kesilmiş diplomatik ilişkileri tesis eden belgeye imzayı attı. “Funes’in seçilmesi kıtada demokrasinin güçlendiğinin kanıtı. Yarıküremizde tarihsel olarak güçlü ve kalıcı ilişkiler kurmaktaki zorluklarımız muhtemelen bizim dinlemememizin, yeterince dikkat göstermememizin sonucu” diyerek puan toplamaya çalışan Clinton, ardından katıldığı Honduras’taki Amerika Devletleri Örgütü (OAS) toplantısında Küba’nın üyeliği baskısıyla karşılaşıyor. (bbc, afp)