Salvador'da solcuların tarihi zaferi

Salvador'da solcuların tarihi zaferi
Salvador'da solcuların tarihi zaferi

49 yaşındaki Funes, kendini Chavez?e değil Lula?ya yakın görüyor. FOTOĞRAF: AP

SAN SALVADOR - Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador’da devlet başkanlığı seçiminden içsavaş döneminin solcu gerilla örgütü Farabundo Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi (FMLN) tarihi zaferle çıktı. Önceki günkü seçimde FMLN’nin adayı Mauricio Funes oyların yüzde 51.2’sini alarak 20 yıldır iktidarda olup kesintisiz başkan çıkartan Milliyetçi Cumhuriyetçi İttifak’a (ARENA) ilk yenilgiyi tattırdı. ARENA adayı Rodrigo Avila, yüzde 48.7’de kaldı.
1980-92 arasındaki içsavaşta 75 bin kişinin ölmesinin gerisinde, ABD’nin cuntaya milyonlarca dolarlık askeri yardımı ve ölüm timlerini eğitmesi yatıyordu. ARENA, binlerce işkence ve yargısız infazın sorumlusu ölüm timleri lideri Roberto D’Aubuisson tarafından kurulmuştu. Ölüm timlerinde keskin nişancılık da yapmış eski polis şefi Avila, gerilla öldürdüğünü kabul edip, D’Aubuisson’ı takdir etmesiyle tanınıyor. Latin Amerika’daki sol yönetimler zincirinde son halkayı oluşturan El Salvador’un 49 yaşındaki yeni lideri Funes ise gazeteci olarak içsavaşı bildirirken gerillalara sempati besledi ve solcu kardeşinin öldürülmesinin acısını unutmadı. Talk şov programında sağcı hükümete keskin eleştirilerle ünlenmiş Funes, zafer hitabında “Dışlananlar, demokratlar, sosyal adalet ve dayanışmaya inananların vakti geldi” mesajı verdi. Kızıla bürünen taraftarları da ABD Başkanı Obama’nın ‘Evet, yapabiliriz’ sloganıyla sokağa döküldü. Solun El Salvador’u Venezüella’nın uydusu yapacağı savındaki Avila ise, Funes’in küçük farkla kazandığını anımsattı. 

Kendini ‘Obama’ addediyor

Funes, kendisini Küba-Venezüella yerine Brezilya lideri Lula da Silva’ya yakın gördüğünü, hatta ‘El Salvador’un Obaması’ addettiğini, ABD ile birlikte çalışacağını söylüyor. Halk yedi yıl önce doların milli para birimi yapılmasına hala tepkiliyken Funes bunu değiştirmeyi düşünmüyor. Pek çok yerel yönetimi ve meclisteki 84 sandalyeden 35’ini kazanan FMLN de, merkeze doğru epey yol kat etti. (afp, ap)