Şam ile sınırlar fora, hedef AB modeli

Şam ile sınırlar fora, hedef AB modeli
Şam ile sınırlar fora, hedef AB modeli

Suriye-Türkiye sınırında vize muhafiyeti nedeniyle halk iki ülke bayraklarıyla coşku yaşadı. Suriye?de ortak tersane kurulması ve barış barajı inşası kararlaştırıldı. FOTOĞRAFLAR: dha

Suriye ile Türkiye bakanları, toplantı yapıp sınırı geçerek vize muafiyeti anlaşmasını imzaladı. Davutoğlu 'ortak kader, ortak gelecek' derken, AB benzeri yapılanma için kollar sıvandı
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

İki ülkenin heyetleri Esselame Kapısı’nda barikatı kaldırıp sınırı yürüyerek geçti. Öncüpınar Kapısı’nda Davutoğlu ile Muallim vize muafiyeti anlaşması imzaladı.

HALEP/GAZİANTEP - Abdullah Öcalan’ın Şam’da yaşadığı dönemde savaşın eşiğine gelmiş Türkiye ile Suriye’nin heyetleri dün ortak bakanlar kurulu toplantısı yapıp vize muafiyeti anlaşması imzalayarak sınırı yürüyerek aştı. AB’ye dönüşen ‘Avrupa Ekonomik Topluluğu’ benzeri bir yapılanmayı Ortadoğu’da oluşturacak Bölgesel İşbirliği Projesi (BİP) için de düğmeye basıldı.
Dün Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin birinci bakanlar toplantısı Halep ve Antep’te düzenlendi. Halep’e Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında 10 bakan, çok sayıda vekil, belediye başkanı ve işadamının yanısıra YÖK Başkanı , yedi rektör ve akademisyenler gitti.
Açılışta ‘Şarkın melikesi’ Halep’te bulunmaktan memnuniyetini dile getiren Davutoğlu, iki halkın Ramazan, Kurban ve vize kaldırma bayramını birlikte kutlayacağını söyledi. “Ortak sloganımızı ilan ediyorum: Ortak kader, ortak tarih, ortak gelecek; El kader el müşterek, Ettarih el müşterek, El müstakbel el müşterek” diyen Davutoğlu ekledi: “Geleceği birlikte inşa edeceğiz. İilişkimiz tam bir entegrasyon ilişkisine dönüşecek.” Bunun komşu ülkelere model olmasını da diledi.
Eğitim, ticaret, ulaştırma ve sulamada işbirliğinin ele alındığı toplantıda, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması, üçüncü demiryolu kapısının hayata geçirilmesi, sınırlarda tek pencere uygulamasına geçilmesi, Lazkiye-Mersin arasında taşımacılık, Suriye’de ortak tersane, Halep’te dostluk barajı inşası hedefleri konuldu.
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, “Suriye, Ortadoğu ve Arap dünyasına açılan bir kapıdır” dedi. Suriye ile ilişkileri Hz. Muhammed’in “Cebrail bana komşu hakları konusunda öyle hükümler getirdi ki, bu gidişle her halde komşu komşuya varis kılınır diye düşündüm” hadisine benzeten Davutoğlu, iki ülke sınırını, ayıran değil, birleştiren bir sınır olarak düşündüklerini belirtti. 

Davutoğlu AB’ye sitem etti
Dışişleri Bakanı, sınırın açılmasına AB’nin çekinceleri hatırlatılınca, “Kaygıya mahal yok. İleri görüşlü bir adım atıyoruz. Çevre ülkelerle ilişkilerimizi öyle inşa ediyoruz ki, Türkiye AB’ye üye olduğunda bu ülkelerle ilişkilerimiz külfet getirmeyecek. AB Türkiye üzerinden tüm bu ülkelerle iyi ilişki kurabilecek. Suriye AB’ye komşu olacak” diyerek ekledi: “AB Türkiye ile gümrük birliği çerçevesinde ilişkileri çoktan vizesiz hale getirmeliydi. AB bu yükümlülükleri görmezken, Balkan ülkelerine vize serbestisine giderken, Türkiye’nin komşusuyla vize ilişkisinin yük olacağı iddiasında bulunmak çelişki olur.” “AB’nin bu bölgede geleceğinin alt yapısını kuruyoruz. AB bunu anlayabilir ve stratejik vizyonumuzu kavrayabilirse...” diye ekleyen Davutoğlu, Osmanlı’nın tarihte kaldığını, bölge ülkeleriyle eşitlerarası ilişki kurduklarını vurguladı. İran ile ilişkilerin çok tatmin edici düzeyi dile getirilirken, Başbakan Tayyip Erdoğan da yarın Irak’ı ziyaret edip Suriye’dekinin benzeri bir konsey toplayacak.

‘Ne mayın ne duvar ne de terör’
Sınırdaki mayınların temizlenmesi yasasının mayısta TBMM’den geçtiğini, teknik çalışmaların en kısa zamanda tamamlanmasıyla ara alanın tarıma açılacağını anlatan Davutoğlu, “Türkiye ve Suriye arasında ne mayın, ne duvar, ne terör, ne de sınır kapıları olacak. Türkiye en kısa zamanda bu mayınlarla ilgili çalışmasını tamamlamaya kararlı” dedi. Muallim, Türkiye ile Ermenistan arasında tarihi imzaları sevinçle karşıladıklarını, Ermenistan’a kara yoluyla ulaşımın kolaylaşacağını, Suriyeli Ermenilerin karardan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.
Daha sonra Esselame Sınır Kapısı’ndan geçen iki ülke yetkilileri, birlikte kaldırdıkları barikatla bir süre yürüdü. Buradan Öncüpınar Sınır Kapısı’na geçildi ve Davutoğlu ile Muallim anlaşmayı imzaladı.  Anlaşmaya göre iki ülkenin kayıtlı geçerli seyahat belgesi olan vatandaşlarıyla nakliye-ulaştırmada çalışanları, her altı ay içinde ilk girişten itibaren doksan günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almayacak. Ayrıca BİP kapsamında Halep, Gaziantep, Kilis arasındayolların düzeltilmesinden yangınlara müdahaleye, acil durumda hasta bakımından, günlük hayatın diğer sorunlarıyla mücadeleye kadar her alanda işbirliği yapılacak.