Şam: Irak için el ele verelim

ABD'nin Irak üzerinden İran'a yüklendiği dönemde Türkiye'yi günübirlik ziyaret eden Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, "Tahran, Şam ve Ankara komşu Irak için daha çok işbirliği yapsın" mesajı verdi.

ANKARA - ABD'nin Irak üzerinden İran'a yüklendiği dönemde Türkiye'yi günübirlik ziyaret eden Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, "Tahran, Şam ve Ankara komşu Irak için daha çok işbirliği yapsın" mesajı verdi. Irak'taki gelişmelerin en çok bu üç ülkeyi olumsuz etkilediğini belirten Muallim, "Irak'ın komşuları olarak inisiyatif üstlenmeliyiz" dedi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le iki saat, Başbakan Tayyip Erdoğan'la bir saat 15 dakika görüşüp Cumhurbaşkanı Ahmed Necdet Sezer tarafından kabul edilen Muallim, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın mesajını getirdi. Irak'ın komşuları platformunun yeniden bir araya gelmesi, ayrıca Türkiye, İran ve Suriye'nin birlikte adımlar atması gerektiğini anlatan Suriyeli bakanla Lübnan ve Filistin'deki son gelişmelerle ikili ilişkiler de ele alındı. Gül, Şam'dan Hizbullah ve Hamas üzerindeki etkisini kullanıp bölgedeki gerginliklerin giderilmesine katkı yapmasını istedi. Suriyeli bakan Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölgelerin sınırlandırılması girişimi yönünde adım atılmaması gerektiği yönünde de uyarıldı.
Bağdat'tan tüm komşulara davet
Dün Irak Dışişleri de, komşu ülkelere, bakanlar düzeyinde Irak konulu bölgesel konferans için davet gönderdi. Martta Bağdat'ta yapılacak konferansa İran, Suriye, Türkiye, Ürdün, Suudi Arabistan ve Kuveyt'in yanı sıra Mısır, Bahreyn, Arap Birliği, İslam Konferansı Örgütü de davet edildi. Bush yönetimi ise İran ve Suriye'nin konferansa katılmasına soğuk. (Radikal, aa)