Şam: İsrail uçaklarını püskürttük

Düşman komşular Suriye ile İsrail arasında dün 'hava sahası ihlali' iddiası tansiyonu yükseltti. Suriye Hava Kuvvetleri, dün sabaha karşı hava sahasını ihlal eden İsrail uçaklarına ateş açtığını öne sürdü.

ŞAM - Düşman komşular Suriye ile İsrail arasında dün 'hava sahası ihlali' iddiası tansiyonu yükseltti. Suriye Hava Kuvvetleri, dün sabaha karşı hava sahasını ihlal eden İsrail uçaklarına ateş açtığını öne sürdü. SANA'ya konuşan bir ordu sözcüsü şöyle dedi: "Düşman İsrail'in uçakları, Suriye hava sahasına Akdeniz tarafından girip ses duvarını aşarak kuzeye yöneldi. Hava kuvvetlerimiz, yerleşim olmayan bölgelere cephanelik bırakan İsrail uçaklarını geri püskürtüp hava sahasını terke zorladı. İnsani veya maddi kayıp yaşanmadı. Ama düşman İsrail hükümetini bu saldırgan davranışına karşı uyarıyoruz. Uygun yolla yanıt verme hakkımızı saklı tutuyoruz." Enformasyon Bakanı Muhsin Bilal "Bu saldırganlığa yanıtımızı düşünüyoruz" çıkışı yaptı. Görgü tanıklarıysa, kuzeydeki Tel El Abyad üzerinde en az beş İsrail uçağının sesini duyduklarını söyledi.
İsrail yorum yapmadı
İsrail ordusu "Bu tip haberlere dair yorum yapmıyoruz" demekle yetindi. Ancak bir askeri kaynağın İsrail'in bu hafta ülke kuzeyinde tatbikat yaptığını hatırlatması soru işareti yarattı. Başbakan Tayyip Erdoğan ise dün muhabirlerin Suriye'ye karşı Türkiye'den kalkan uçakların da kullanıldığı iddialarını sorması üzerine "Yok, o doğru değil" yanıtını verdi.