Şam semalarında tuhaf şeyler oluyor

ŞAM-LAHEY/BBC-AP-REUTERS

Suriye’nin başkenti Şam’da dün muhaliflerin vurduklarını öne sürdüğü bir askeri helikopterin bir yolcu uçağına çarparak düştüğü, 200 kişiyi taşıyan uçağın acil iniş yapmak zorunda kaldığı açıklandı. Suriye devlet televizyonu, kuyruğu hasar alan uçaktakilerin sağlık durumunun iyi olduğunu duyururken, helikopterin uçağa nasıl çarptığı konusunda açıklama yapmadı. Muhaliflerin kurduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SİHG), helikopterin Duma semti yakınlarında muhalifler tarafından düşürüldüğünü öne sürdü.
‘Rakka’da 54 kişi öldü’
Şam civarında şiddetli çatışmalar devam ederken SİHG, Türkiye sınırına yakın Rakka bölgesinde bir benzin istasyonuna düzenlenen saldırıda 54 kişinin öldüğünü, en az 110 kişinin yaralandığını öne sürdü. Gözlemevi, saldırıların giderek şiddetlendiği Şam’ın güneyinin muhalifler tarafından ‘felaket bölgesi’ ilan edildiğini belirtti. 

Ban: Sonuna kadar savaşacaklar

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye’de tarafların sonuna kadar savaşmaya kararlı olduğunu belirterek “Ne yazık ki Suriye yönetimi de muhalifler de askeri yöntemlerle sonuca ulaşmaya kararlı. Bence bu yöntemler sonuç getirmeyecek” dedi. Gelecek hafta düzenlenecek BM Genel Kurulu’nda Suriye’deki krizin ele alınacağını kaydeden Ban, siyasi diyalog çağrısını da yineledi. BM’nin çatışma bölgesindeki çocuklardan sorumlu yeni temsilcisi Leila Zerrougui ise, Özgür Suriye Ordusu ve bazı silahlı gruplar içinde çocuk askerler bulunmasının kaygı yarattığını dile getirdi.
‘Suriye Halkının Dostları’ üyesi 60 ülkeden diplomatlar da, Beşşar Esad yönetimine yönelik yeni ekonomik yaptırımları tartışmak üzere dün Hollanda’nın Lahey kentinde bir araya geldi. Hollanda Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal, yaptırımların sadece Suriye rejiminin askeri gücünü azaltmayı değil, Esad’ın görevden ayrılmasına yardımcı olmayı hedeflediğini belirterek “Esad’ın ayrılacağına kuşku yok, ama ne zaman ” dedi. Muhaliflerin safına geçen eski Petrol Bakanı Abdul Hüsameddin, Esad ailesinin yurtdışında gizlenmiş milyonlarca dolar serveti bulunduğunu öne sürdü. Filistinli örgüt Hamas ise Suriye’deki bürosunu daimi olarak kapattığını ve buradaki personeli Mısır’ın başkenti Kahire’ye naklettiğini duyurdu.