Şam yönetimi AKP'yi örnek almalı

Kanuni Sultan Süleyman'ın inşa ettiği Süleymaniye Tekkesi'nden Sultan Abdulhamit adına yapılan Hamidiye Çarşısı'na, Filistin'i savunan Osmanlıların mezarlarından mutfağına kadar Osmanlı geçmişini inkâr edemez.
Haber: TURKİ ALİ RABİ / Arşivi

Kanuni Sultan Süleyman'ın inşa ettiği Süleymaniye Tekkesi'nden Sultan Abdulhamit adına yapılan Hamidiye Çarşısı'na, Filistin'i savunan Osmanlıların mezarlarından mutfağına kadar Osmanlı geçmişini inkâr edemez. Bunun dışında birçok aile hâlâ Osmanlı'ya dayandırılmaktan övünç duyuyor. Ankara da o zamanlardaki Arap vilayetleri Türkleştirme, İslam birliği sağlama çabalarını inkar edemez.
Geçen yüzyıl Türklerin Araplarla ilişkilerinde dönüşüme sahne oldu. Bizler yıllardır araştırma merkezleri, dergiler ve gazeteler aracılığıyla NATO Türkiye'sinin Arap bölgesiyle ilişkilerinde köklü dönüşüme gidilmesi çağrısı yapıyorduk. Bu çağrı geçmişin telafi edilmesi, bütün engellerin, hataların, karşılıklı yanlış anlamaların aşılması umuduyla yapıldı. Görünen o ki bu dönüşüm iki taraf açısından faydalı oldu.
Sezer'in Şam ziyaretini soran Türk gazetecilere yaptığı 'Tabii ki gideceğim' açıklamasının anlamı bu. Şam uluslar arası havaalanında büyük bir kalabalık tarafından karşılandı Sezer. Suriyeliler Sezer'i bağrına bastı. Kaldırılan dövizler bunun tercümesiydi: 'Suriye'nin aziz dostu,
hoşgeldin', 'Seni asla unutmayacağız', 'Tabii ki gideceğim.' Bu dövizler adeta Şezer'in abluka altındaki Suriye'yi ziyaretini engellemek
isteyen beşinci kol gazetecilerin ve üst düzey Türk dışişleri bakanlığı çalışanların ifadelerine bir göndermeydi.
Sezer, Gül ve Erdoğan Suriye'nin ABD'nin hedeflediği gibi ablukaya
alınmasının reform adımlarını ızlandırmayacağı konusunda hemfikir. Ayrıca üçü de yapılması gerekenin gerçekçi reformların anahtarı olması için genç Suriye liderinin desteklenmesi olduğunu düşünüyor.
Böylelikle eskinin ürettiği bütün engeller aşılabilir. Daha da önemlisi TürkiyeSuriye ilişkilerindeki kötü miras geride kalır.
Birçok gözlemciye göre Suriye ile Türkiye'yi bir araya getiren noktalar hayli fazla. Özellikle de bölge sorunlarına ilişkin Türkiye politikası (Türk parlamentosunun Irak savaşına karşı çıkması, Irak'ın kuzeyinde Kürt devletçiğinin kurulmasına itiraz etemsi, Kerkük sorunu, Irak'ın bütünlüğü, Erdoğan'ın İsrail terörüne ilişkin açıklamaları) bunun göstergesi.
Ilımlı Türk modeli Şam için örnek alınacak bir rol oynamakta. Tabii içeride ılımlılığı, aydınlanmayı veya ılımlı İslam'ı teşvik ederek ve ardından reformlar yapıp İslamcı akımla kapsamlı bir uzlaşıya gitmek suretiyle. Birçoklarının arzusu da bu yönde çünkü.
(Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi Haliç, 18 Nisan 2005)