Şam yönetimi artık gerçeği görmeli

Hariri'nin öldürülmesinin ardında kimin olduğu belli değil. Fakat Hariri'nin ve yanındakilerin ölümüne yol açan bomba, ülkeyi 1972-90 yıllarında yerle bir eden iç savaşın hayaletini canlandırdı.

Hariri'nin öldürülmesinin ardında kimin olduğu belli değil. Fakat Hariri'nin ve yanındakilerin ölümüne yol açan bomba, ülkeyi 1972-90 yıllarında yerle bir eden iç savaşın hayaletini canlandırdı.
Hariri, Suriye destekli Maruni Devlet Başkanı Emil Lahud ile anlaşmazlıkları nedeniyle iki kez istifa etti (ilki 1998, ikincisi geçen ekimde). Ve mayısta yapılacak parlamento seçimleri öncesi, Şam'ın Lübnan'dan asker çekmesini talep eden muhalefete son dönemde iyice dahil olmuştu. Askeri varlığının Lübnan'ın tekrar kanlı bir çatışmaya sürüklenmesine engel olduğunu iddia eden Suriye ise bu tür talepleri ihanet olarak görüyor.
Bu yüzden Hariri'nin ölmesini en fazla isteyecek olan taraflar Şam ve Hizbullah (Suriye İran destekli bu milis gücünün Lübnan'da faaliyet göstermesine izin veriyor) gibi görünüyor. Ve patlamanın çapı, suikastın bu işlerde ehil bir grup tarafından planlandığına işaret ediyor. Fakat böyle bir suçtan dolayı itham edilmek, Şam için büyük riskleri beraberinde getirecektir. İsrail'in Güney Lübnan'dan çekilmesinden ve Hafız Esad'ın 2000 yılında ölmesinden bu yana Suriye Lübnan'daki himayeci askeri varlığını sona erdirmesi yönünde giderek daha fazla baskı görüyor.
Lübnan bir yana, Suriye terörizmi desteklediği, kitle imha silahları geliştirdiği ve terörist sızmalara karşı Irak sınırını denetlemediği iddialarıyla zaten Washington'la kanlı bıçaklı durumda. Başar Esad, Lahud'un görev süresinin üç yıl daha uzatılması konusundaki tavrıyla uluslararası toplumu kaale almamaya hazır olduğunu gösterdi. Fakat Şam'la anlaşamayan Lübnanlı bir siyasetçinin ölüm emrini vermek, felakete davetiye çıkarmaktan farksızdır.
Suikasttan kim sorumlu olursa olsun, gerçek şu ki, Suriye'nin Lübnan'da iç savaş sonrasında yürüttüğü 15 yıllık himaye politikası çoktan miadını doldurdu. Golan Tepeleri'ni geri almadan Lübnan'dan çekilmek Esad'ın siyasi ölümü anlamına gelebilir. Fakat çekilmediği sürece de dünya bu yalıtılmış ve yola gelmez lidere yaşaması için zor sahip çıkar. (Başyazı, 15 Şubat 2005)