Samaras devirdiği partiye başkan oldu

Samaras devirdiği partiye başkan oldu
Samaras devirdiği partiye başkan oldu

Samaras ?Her şeyi unuttum? dedi ama geçmiş hesapları olan Miçotakis?in kızı Bakoyani ile aynı çatıda kalıp kalmayacakları meçhul. FOTOĞRAFlar: REUTERS

Yunanistan'da Yeni Demokrasi (ND) seçmeni partiyi hanedanlıkların yönetmesi geleneğine son verdi. Samaras ND lideri seçilirken, Bakoyani geçmişte babasının hükümetini çökertmiş Samaras'tan intikamını alamadı
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da 4 Ekim’deki genel seçimlerde hezimete uğrayarak 5.5 yıllık iktidardan sonra muhalefete düşen merkez sağcı Yeni Demokrasi (ND) partisinde, dışişleri ve kültür eski bakanı Andonis Samaras lider seçilirken, favori dışişleri eski bakanı Dora Bakoyani rakibini küçümsemenin bedelini ödedi. Samaras ise geçmişte kovulduğu partiye 14 yıl sonra lider seçilme başarısını sergiledi.
Türkiye konusunda dışişleri bakanlığı döneminde (1989-1993)  sert politika izleyen Samaras, yenilik vaadiyle yüzde 50.2 oranında oyla ilk turda seçilirken, Bakoyani yüzde 39’da kaldı. Katılım yüksek çıkar, 662 bin ND’li sandığa giderken, bilgisiyar sisteminin çökmesi nedeniyle üç saat geckimeyle kapanan sandıklarda sonuçlar çıkmadan kadın lider yenilgisini ilan edip rakibini kutladı. 

Geleneğe son verdiler
Sonuçta, Bakoyani’nin eski başbakanlardan Kostas Miçotakis’in kızı olması da rol oynadı. ND’li seçmen Yunanistan’ı hanedanların yönetmesi geleneğine (Karamanlis, Miçotakis aileleri) son vermiş oldu. ND’nin Samaras’ın liderliğinde düne kadarki liberal merkez sağcı görünümünden daha sağcı bir hüviyet kazanması bekleniyor.
1974’de kurulan ND’nin yedinci lideri 58 yaşındaki Samaras, Bakoyani’nin babası eski başbakan Miçotakis’in prensiydi. Ama Makedonya’ya dair sert politikası yüzünden yine Miçotakis tarafından kovuldu. Destekçisi birkaç vekili partiden ayırıp 1993’de Miçotakis hükümetinin iktidardan düşmesine yol açtı. ‘Siyasi Bahar’ partisini ile 1993 seçiminde parlamentoya giren, 1996’da ise yüzde 3 barajını aşamayan Samaras, partisini kapatıp beklemeye başladı. 2004 seçimleri öncesi eski lider Kostas Karamanlis’in inisiyatifi ile ND’ye döndü ve beş yıl sonra liderliğe ulaştı. Bakoyani babasının ‘intikamını’ alamadı. Samaras, ilk beyanında “Herşeyi unuttum” dese de kişisel hesapları olan iki siyasinin aynı çatıda kalıp kalamayacağı meçhul.
Harvard eğitimli ekonomist Samaras, Başbakan Yorgos Papandru’nun gençlik dostu. ABD’de Amherst Üniversitesi’ndeki öğrencilik yıllarında oda arkadaşı olan ikili birlikte eğlenirdi. Samaras 1985’de bir demecinde o günleri anarken, “Yunan siyasiler Yorgos ile göldüğümüzü gördüğünde siyaset için sanarlar. Oysa eski kız arkadaşlarımızı hatırlayıp güleriz” demişti. Samaras gençliğinde ülkenin en ünlü ses sanatçılarından Kıbrıslı Rum Anna Vissi ile aşk yaşamıştı.