Şam'dan ABD'ye: Karar dayatma

Şam'dan ABD'ye: Karar dayatma
Şam'dan ABD'ye: Karar dayatma

Kerry, görüşmesinde Esad?ın kendisine Filistin?de birlik hükümeti kurulmasına yardım etmeyi önerdiğini aktardı. FOTOĞRAF: AP

ŞAM - ABD Kongresi üyeleri geçen hafta boyunca Suriye başkenti Şam’a adeta ‘akın etti’. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı John Kerry ile Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Howard Berman Şam’da Suriye Devlet Başkanı Başar Esad’la görüştü. Çarşamba günü de yine Amerikalı Senatör Benjamin Cardin başkanlığında bir heyet Esad’a bir ziyaret gerçekleştirmişti.
Ortadoğu turunun İsrail ile Filistin ayağında Şam yönetimini  İran’la ve Lübnan’daki Hizbullah’la ilişkiler konusunda uyarmış  ve Hizbullah’ın silahsızlandırılmasına yardımcı olunması gerektiği gibi mesajlar vermiş olan Kerry, Esad’la görümesinde daha ılımlı bir ton tutturdu. ABD’li senatör Suriye’nin bölgedeki ‘aktif rolünün’ ve Washington’la Şam arasında diyalog geliştirilmesi gereğinin’ altını çizdi. Esad ise ABD’ye ‘kararlar dayatma politikasından vazgeçilmesi’ni salık verirken, “Bölge tarihi ve halkların hakları temelinde diyalog sorunları anlayıp çözmenin tek yoludur” mesajını verdi. Kerry görüşmenin ardından Esad’ın Filistin’de Fetih ile Hamas arasında ‘birlik hükümeti’ kurulmasına yardım etmek istediğini kendisine ilettiğini söyledi. (afp)