'Şam'ı vuran İsrail, İran provasındaydı'

İsrail'in Türkiye hava sahasını da ihlal ederek Suriye'ye düzenlediği 'Meyve Bahçesi Operasyonu' üzerindeki esrar perdesi kalkmazken, Observer 'İsrail'in aslında İran'a savaş provası yaptığını' iddia etti.

TEL AVİV - İsrail'in Türkiye hava sahasını da ihlal ederek Suriye'ye düzenlediği 'Meyve Bahçesi Operasyonu' üzerindeki esrar perdesi kalkmazken, Observer 'İsrail'in aslında İran'a savaş provası yaptığını' iddia etti.
Britanya gazetesi şunları yazdı: 'Türk askeri yetkililerine göre Türkiye'ye düşen iki yakıt tankı İsrail'in yeni nesil 2000 km menzilli bombardıman uçağı Raam F15'e ait. Uçakların İran'daki hedeflere ulaşabilecek kapasitede olması, Tahran'ın nükleer tesislerine yönelik operasyon provası yapıldığı spekülasyonuna yol açıyor. Bu, İsrail'in küçük bir hava ihlalinden öte, aralarında Maverickk füze ve 226 kiloluk bombalarla donatılmış ultra modern F-15 ve 7-16'ların da bulunduğu sekiz uçağın yüksek irtifadada uçmasıyla ilgili önemli bir olay. Elektronik istihbarat toplama uçağı ELINT de aralarındaydı.'
Washington Post'a göreyse, İsrail, Türkiye'ye yakın Fırat kıyısında tarım araştırma merkezi görünümünde bir tesisi vurdu. Çimento yüklü görünen ve saldırıdan üç gün önce Tarsus'a yanaşan Kuzey Kore gemisi aslında tarım araştırma merkezine nükleer malzeme getirmişti. Ancak Suriye ile Kuzey Kore bu iddiayı yalanladı.
Dün İsrail askeri istihbarat şefi Amos Yadlin ise, meclis komisyonuna "Geçen yılki Lübnan savaşından sonra Suriyeliler zayıf düştüğümüz izlenimine kapılıp kendilerini görülmemiş bir silah edinme kampanyasına kaptırmıştı. Suriye operasyonuyla caydırıcılık becerimizi yeniden kazandık. Bu yeni durum, İran ve Suriye dahil, tüm bölgeyi etkiler" diye seslendi. (Dış Haberler)