Sanal Britanya satılık, alan kraliçe olacak

Dünyamızın sanal âlemde izdüşümünü yaratma çabaları, tıpkı gerçek yaşamdaki gibi kısa yoldan para kazanıp kâr etme amacı gütmeye başladı.

WASHINGTON - Dünyamızın sanal âlemde izdüşümünü yaratma çabaları, tıpkı gerçek yaşamdaki gibi kısa yoldan para kazanıp kâr etme amacı gütmeye başladı. Dünyaya koşut yaratılan sanal bir coğrafyada kendinden menkul hayat ve özgün kişiliklerin yaratıldığı İkinci Hayat ve Entropia Evren gibi sitelerin, gördükleri büyük ilgi üzerine reklam verilmesi için emlak kiralamaya başlaması ve bunlara Fransız Jean Marie Le Pen, Amerikalı Hillary Clinton gibi siyasilerle Reuters gibi haber ajanslarının itibar etmesinin ardından, sahneye Weblo.com çıktı. Montreal merkezli site gerçek dünyanın kopyasını internete taşıyıp sanal vatandaşlara parselliyor.
Başkanlık seçimi sırasında ABD satılacak
Kaliforniya'yı 53 bin dolara satan Weblo şimdi Britanya'yı açık artırmaya çıkardı. 12 Temmuz'da sanal tokmağın 'sattım' diye ineceği ana dek hedef Britanya'yı kral ya da kraliçe unvanıyla birlikte 70 bin dolara satmak. Bu rakam da, site için bir rekor olacak. Weblo 2008 başkanlık seçimleri sırasında ABD'yi de satılığa çıkarmayı planlıyor. 2006'da açılan ve 40 bin üyesi bulunan Weblo'nun rakiplerinden ilk farkı 'gerçekten gerçek olması.' Zira diğer sitelerin üyeleri 'avatar' denen 'yaratılmış' karakterlerken Weblo'nun üyeleri gerçek kimlik ve adresleriyle vatandaş oluyor. MySpace'teki gibi gerçek profil oluşturan vatandaşlar, dünyadakilerin kopyası olan bina, park, havaalanı, tarihi eser ve otel gibi gayrimenkulleri alıp satabiliyor, reklam alanları açabiliyor.
İkinci farkı, ülke satın alanları kral, kraliçe, başkan ya da vali yapmakla kalmayıp onlara topraklarında dönen ekonomik çarktan para da kazandırması. Zira Weblo üyeleri, MySpace'in aksine topraklarındaki tüm ekonomik faaliyetlerden 'sanal vergi' alıyor. Sahipler, üyelerden alınan ücretler ya da diğer faaliyetlerden elde edilen gelirlerden gerçek dünyadaki oran üzerinden vergi payı alıyor. Ziyaretçi sayıları 10, 20 ve 30 bin gibi kotalara ulaştığında pay yüzde 5-10'a çıkıyor. (Dış Haberler)