Sarhoş, eserekli ve şakacı bir lider

Dönemin ABD Başkanı Bill Clinton'la eğlenceli bir ikili oluşturan Boris Yeltsin, aklına eseni yapan, eşek şakası yapmaktan çekinmeyen ve gaflarından mahçup olmayan bir liderdi. En üst düzey toplantılarda bile ağzına geleni söyleyen Yeltsin'in bu davranışları genelde alkol bağımlılığına yoruluyordu.

MOSKOVA - Dönemin ABD Başkanı Bill Clinton'la eğlenceli bir ikili oluşturan Boris Yeltsin, aklına eseni yapan, eşek şakası yapmaktan çekinmeyen ve gaflarından mahçup olmayan bir liderdi. En üst düzey toplantılarda bile ağzına geleni söyleyen Yeltsin'in bu davranışları genelde alkol bağımlılığına yoruluyordu. Yeltsin'in ilk vukuatı, 1989'da Moskova'da iç çamaşırlarıyla ve sırılsıklam bir şekilde polisler tarafından bulunması oldu. Yeltsin, saldırıya uğradığını, kafasına çuval geçirilip, köprüden nehire atıldığını söylese de yetkililer, Yeltsin'in sevgilisiyle randevusuna giderken aşırı içip bu hale geldiğini belirtti. 1992'de dönemin Kırgızistan lideri Askar Akayev'in kafasında kaşık çalan Yeltsin, 1994'te ise Volga Nehri'nde çıktıkları tekne turunda korumalarına sözcüsü Vyaçeslav Kostikov'u suya atmaları emri verdi. Aynı yıl Almanya'dan Rus askerlerinin çekilmesi törenlerinde şefin elindeki sopayı zorla alıp bandoyu yöneten Rus lider, daha sonra eline geçirdiği mikrofonla şarkı söylemişti. Yeltsin'in en bilinen vakalarından biri de 1994'te uçakta sızınca, ziyarete gittiği İrlanda Başbakanı'nı havaalanında boş yere bekletmek oldu. 1999'da İstanbul'daki AGİT zirvesinde Batılı liderler Çeçenya'daki tavrını eleştirince öfkelenen Yeltsin, "Çeçen sorununu halletmeye gidiyorum" diyerek zirveyi terk etmişti.
Sekreteri çimdiklerken yakalanmıştı
1995'te bir sekreter kızı çimdiklerken kameralara yakalanan Yeltsin, 1996'da bir rock konserinde sahneye fırlayıp dans yeteneklerini sergiledi. Yeltsin'in ABD'yi ziyareti sırasında soru soran Amerikalı gazetecileri, "Her türlü münafıklığın başı sizlersiniz, rezil adamlar..." diye azarlaması Clinton'ı kahkahalara boğmuştu.