Sarışın, mavi gözlülere tehdit

İran'a karşı baskıyı artıran ABD ile İsrail'in Devrim Muhafızları'nın önde gelen yetkililerini kaçırdığı iddialarının arkası kesilmezken, Tahran misilleme tehdidi savurdu: 'Biz de sarışın mavi gözlü yetkilileri kaçırıp dövüş horozlarımıza yediririz.'

TEL AVİV - İran'a karşı baskıyı artıran ABD ile İsrail'in Devrim Muhafızları'nın önde gelen yetkililerini kaçırdığı iddialarının arkası kesilmezken, Tahran misilleme tehdidi savurdu: 'Biz de sarışın mavi gözlü yetkilileri kaçırıp dövüş horozlarımıza yediririz.'
Eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Asgeri'nin aralıkta İstanbul'da kayıplara karışması üst düzey İranlı yetkililerin hedefe alındığını gözler önüne sermişti.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'a yakınlığıyla tanınan yazar Rıza Fakir, Devrim Muhafızları'nın haftalık gazetesi Subhi Sadık'ta yayımladığı makaleyle, bu kampanyaya şu ilginç karşılığı verdi: "Bizim de oldukça kalabalık bir grup mavi gözlü, sarı saçlı yetkili ele geçirme ve onlarla dövüş horozlarımızı besleme yeteneğimiz var."
Ailesinin iddia edildiği gibi yurtdışına kaçmadığının ortaya çıkması ve eşi Sima'nın bulunması için Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'ne başvurması sonrası, Asgeri'nin Batılı istihbarat servisleri ağı tarafından kaçırıldığı kanısı güçlenmişti. İsrailli yetkililer, Tahran'ın Lübnan'da Hizbullah ve İran'da Kuds birliğiyle ilişkisine dair önemli bilgileri haiz Asgeri'nin kaçırılmasının İran rejimini şoke ettiği görüşünde. İsrailliler, İranlı kaynaklara dayanarak, şunları aktarıyor:
'Basra komutanı da kayıp'
'ABD, İran'ın askeri komutasını istikrarsızlığa itme amacıyla ele geçirilecek hedef kişiler listesi oluşturdu. Son üç ayda çok sayıda İranlı yetkili kaçırıldı. Bu kampanyanın ilk işareti, Asgeri'nin kaybolmasıydı. Geçen hafta da Devrim Muhafızları'nın üst düzeyinden Albay Emir Muhammed Şirazi'nin muhtemelen Irak'ta ortadan kaybolduğu öğrenildi. Muhafızların Basra Körfezi komutanı üçüncü bir generalin daha kayıp olduğu sanılıyor. Bazı kaynaklar adını Tuğgeneral Muhammed Sultani olarak veriyor.'
'Komuta sarsılıyor'
Bir İsrailli yetkili "Bu tesadüf olamaz, Devrim Muhafızları'nı sarsacak planlı operasyon yürütülüyor" derken, bir Amerikalı yetkili Erbil'de İranlıların esir alınmasını "Irak'taki İran faaliyetini anlamak için Erbil'de Kuds üyelerini ele geçirmemiz şarttı" diye açıkladı. İsrail'deki tezlerden biri, İranlı kaçırma operasyonunu İran Suriye Politika ve Operasyonları Grubu olarak bilinen ABD görev gücünün yürüttüğü... Daha önce İranlı üst düzey bir yetkili, Fars haber ajansına, Asgeri'nin CIA, Mossad ve Britanya gizli servisi MI6'in ortak ağı tarafından kaçırıldığını söylemişti.
Uzmanlarsa İran'ın misilleme tehditinin hafife alınmaması gerektiğini söylüyor. Örneğin 1992'de Hizbullah Genel Sekreteri Abbas Musavi'yi öldüren İsrail'in Arjantin Büyükelçiliği havaya uçurulmuştu. İran rejimi, bu kez Irak'taki Kuds birliğiyle Amerikalı ve Britanyalıları kaçırabilir. (Sunday Times)