Sarkisyan Bursa'ya maç biletini aldı

Sarkisyan Bursa'ya maç biletini aldı
Sarkisyan Bursa'ya maç biletini aldı

Medvedev?e Karabağ?ın çözümünde rolü ve Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesine desteği için teşekkür eden Sarkisyan, ABD Başkanı Obama?ya da benzer mesaj yolladı. FOTOĞRAF: AFp

Ankara ile Erivan'ın ilişkilerin normalleşmesine imza atmasının ardından Sarkisyan yarın Bursa'daki maça geleceğini açıkladı. Ermeni lider protokole onay için Karabağ şartına karşı çıktı

ERİVAN/ANKARA - Türk-Ermeni ilişkilerini normalleştirmeye yönelik protokollerin cumartesi Zürih’te imzalanmasının ardından Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın Türkiye’ye maç bileti kesildi. Yarın Bursa’da 2010 Dünya Kupası için oynanacak Türkiye-Ermenistan maçına gideceğini açıklayan Sarkisyan, Ankara’nın protokollere meclis onayını Dağlık Karabağ’da Ermeni işgalinin bitmesi şartına bağlamasına ise karşı çıktı.
Dün Moskova’ya Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le görüşmeye giderken Erivan’da gazetecilere konuşan Sarkisyan, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül benim davetim üzerine Ermenistan’a geldi. Ben de onun davetini kabul etmemek için ciddi bir neden görmüyorum. Bu iki gün içinde olağanüstü bir durum olmazsa Bursa’ya gideceğim ve sevgili takımımızı destekleyeceğim” dedi. 

‘Top Türkiye’nin sahasında’
Önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun çözümüne paralel olarak protokollerin onaylanabileceğini söylemişken, dün Sarkisyan “Bu açıklamalar Azerbaycan kamuoyuna yönelik. Başka türlü anlamıyorum. Türkler protokolleri onaylamak istemiyorlarsa neden imzaladılar” diye çıkıştı. “Top şimdi Türkiye’nin sahasında. Olayların nasıl gelişeceğini görmek için yeterince sabrımız var. Biz tereddüt etmeden ilerleyeceğiz. Türkler protokolleri onaylarsa biz de süreci devam ettireceğiz” diye ekleyen Ermeni lider, Azeri Devlet Başkanı İlham Aliyev’in, ‘Ermenistan’ın Türkiye ile ilişki kurmak için (işgal altındaki) bölgeleri geri vereceği’ sözüne tepki gösterdi. “Aliyev’in böyle bir anlaşmayı kiminle yaptığını bilmiyorum” diyen Sarkisyan, toprakların geri verilmesi konusunu Aliyev’le hiçbir zaman müzakere etmediklerini savundu.
Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ise, protokollerin onayının ardından sınırın açılmasının yıl sonuna dek gerçekleşebileceğini öngördü. Karabağ müzakerelerinde olumlu bir dinamiğin bulunduğunu, sürecin basit olmadığını ama doğru yönde ilerlediğini söyleyen Ermeni bakan, Madrid belgesinde yer alan ilkelerden ikisini müzakere ettiklerini belirtip “Anlaşırsak ilerleyeceğiz. Tüm ilkeler üzerinde anlaşırsak, barış anlaşmasının hazırlık süreci başlatılacaktır” dedi. Aşırı milliyetçi Taşnaksutyun partisi, protokollerin mecliste onaylanmasını engellemek için ‘ne gerekiyorsa yapacağını’ açıkladı. 

14 Azeri vekil geliyor
Yarın Sarkisyan doğrudan Bursa’ya uçacak, Gül’le maç izleyip onuruna verilecek resepsiyona katıldıktan sonra dönecek.
Bu gelişmelerden rahatsız Azeri vekiller de Türkiye’nin yolunu tutacak. 14 Azeri vekil tepkilerini göstermek için maçı izlemek istiyor. Nisanda Türkiye’de lobi atağına geçen dört Azeri kadın vekile “Türkiye’de çok derin bağlantıları var. Tabii bu fitne unsurlarını izliyoruz. Yanlış haberlerle ortalığı karıştırıyorlar” diye çatmış Başbakan Tayyip Erdoğan, maçta tatsızlık çıkmaması için Azeri konuklara yarın için randevu verdi. Aralarında Erdogan’ın ‘fitneci’ dediği Genire Paşayeva da var. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, Karabağ çözülmeden protokollerin TBMM’de onayının beklenmemesi gerektiğini söyledi. (Dış Haberler)

Gözler Bursa’da
50 Ermeni güvenlikçi: Diyasporanın hedefi haline gelen Sarkisyan’ı koruyacak 50 özel güvenlikçi dün Bursa’ya gitti. Cumhurbaşkanlığı Koruma Amirliği, Ermeni güvenlikçilere her türlü desteği verecek.
Stada sadece Türk bayrağı: Maçta Türk bayrağı dışında diğer bayrakların stada sokulmaması kararı alındı. Bu, Azeri bayrağına da yasak anlamına geliyor. MHP lideri Devlet Bahçeli, “Şık davranış olmamıştır” diyerek yasağı eleştirdi.
Sarı Gelin söylenecek: Ermeni türküsü olarak bilinen ama çok geniş bir coğrafyada söylenen ‘Sarı Gelin’in maçta Bursaspor taraftarlarınca seslendirileceği öğrenildi. Azeri ajansları, bir taraftar sözcüsünün, “Azeri bayrağı sokmamıza izin vermezlerse, Azeri türküsü ‘Sarı Gelin’i seslendirerek Ermenistan’a Azerileri hatırlatırız” sözünü aktardı. Ancak türkünün aynı zamanda Ermenistan’a dostluk mesajı olarak da seslendirileceği söyleniyor.