Sarkisyan: Maç için sınırdan geçerim

Sarkisyan: Maç için sınırdan geçerim
Sarkisyan: Maç için sınırdan geçerim

Azeri konsolosu dün alınan karar gereği Ermenistan?la Alican kapısının açılacağını iddia etti. Yerel kaynaklar iddiayı yalanladı.

Sarkisyan, milli takımların 14 Ekim'deki Dünya Kupası rövanş maçından önce Türk-Ermeni sınırının açılabileceğini söyleyip, 'Bence maça katılmak için sınırdan geçeceğim' dedi. Türk diplomatik kaynaklar 'Kesin karar yok' dese de sınırın açılabileceğini ima etti. Ankara Bakü'yü teskin için TBMM heyeti yolluyor

ANKARA/ERİVAN/BAKÜ - Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile 1993’ten beri kapalı sınır kapısının iki ülke milli takımlarının 14 Ekim’de oynayacağı Dünya Kupası eleme maçına dek açılabileceğini söyledi. Economist dergisi bu hafta Obama’nın ziyaretini değerlendirdiği yazında ‘birkaç gün içinde’ anlaşma imzalayacağı, anlaşmada ‘birkaç ay içinde’ sınırın açılmasının öngörüldüğünü yazdı. Türk diplomatik kaynakları müzakerelerin sürdüğünü söylerken, bir yalanlamaya gitmedi. Ermenilerin Dağlık Karabağ işgalinin ardından Azerilerle dayanışma için kapatılan kapıların açılması olasılığı Bakü’yü gererken, TBMM’den bir heyet Azeri başkentine gidiyor.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen yıl oynanan Dünya Kupası maçı için Erivan’ı ziyaretinde Sarkisyan’ı 14 Ekim’deki rövanş maçına davet etmişti. Ermeni lideri de dün düzenlediği basın toplantısında “Bence bir sonraki futbol maçına katılmak üzere açılan sınırdan geçeceğim. Ya da bu daha önce gerçekleşebilir” dedi. Sarkisyan, “Bu bizim açımızdan iyimser bir girişim olarak değerlendirilebilir. Benim iyimserliğimin yanlış olduğu da ortaya çıkabilir” diye ekledi. Sarkisyan Rus Vesti televizyonuna demecinde de Ankara ile müzakerelerde sonuca yaklaştıklarını söylerken, Türk ve Ermenilerin ortak tarihe sahip olduklarını anımsattı. Soykırım konusunda ise, “Dünyada soykırım gerçeğinden şüphe eden hiçbir Ermeni bulamazsınız. Fakat Türkler ve Türk devleti bu gerçeği inkâr etmekte ısrarcı” diyen Sarkisyan, “Buna rağmen Türklere önkoşulsuz diplomatik ilişkiler kurmayı, sınır açmayı ve tüm sorunların görüşüleceği komisyon oluşturulmasını önerdik” ifadelerini kullandı. 

Gül: Zamanı geldi
Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın 16 Nisan’da Karadeniz konferansı için Erivan’ı ziyareti beklenirken, Gül, Irak’ın El Hurra televizyonundaki demecinde, Türkiye ile Ermenistan arasında ikili sorunların çözümü ve normalleşmeyle ilgili görüşmelerin anlayış içinde sürdüğünü söyleyip, “Çünkü bütün bunların zamanı geldi. Kafkaslarda küslüklerin gideceği, sorunların çözüleceği bir dönem yaşıyoruz” dedi.
 Azerbaycan’ın Kars Konsolosluğu ise dün sınırın açılması kararı kapsamında Iğdır’daki Alican karayolu sınırında yenileme çalışmaları yapıldığını öne sürdü. Ama yerel kaynaklar, kapıda planlı bir yenileme çalışması olmadığını ifade etti.
Diplomatik kaynaklara göre, sınırın açılması ilişkileri normalleştirme sürecinde atılacak adımlardan biri. Görüşmelerde kapıların açılmayacağına dair kesin karar alınmadığı gibi, kesin takvim de belirlenmediğine dikkat çeken kaynaklar, “Kapıların açılmayacağını söylemek doğru olmaz ama açılabilmesi için normalleşme sürecinde karşılıklı diyalog gerek” diye ekledi. 

Azeri gazeteciye geçit yok
Bu haberler Ankara-Bakü ilişkilerini gerdi. Sınırın açılmasını protesto için uçak kiralayan Azeri gazetecilerin Kars’a gelişine izin vermedi. Onlarca gazeteci dün sabah Bakü Havalimanı’ndan geri döndü.
Ankara Bakü’yü de teskin çabasında. Dostluk grubu üyesi 12 AKP vekili Bakü’ye gidiyor. Heyet başkanı Mustafa Kabakçı, sivil toplum örgütleri ve basınla görüşüp Azerilerin hassasiyetlerinin paylaşılacağı ve  Gül ile Erdoğan’ın, Karabağ sorunu çözülmeden adım atılmayacağı mesajının iletileceğini söyledi. 15-18 Nisan’da bir Azeri heyeti Ankara’da olacak. (Radikal, Reuters)