Sarkisyan öfkelendi, Rusya umut verdi

ERİVAN - Ermenistan, Türkiye’nin ilişkileri normalleştirmek için imza koyduğu iki protokolün uygulanmasını Azerbaycan’la Dağlık Karabağ sorununa bağlantılandırmakta ısrar etmesi halinde anlaşmadan çekileceği tehdidi savururken, sorunun çözümü için AGİT bünyesinde kurulan Minsk Grubu’nun eşbaşkanı Rusya’dan son derece ümitkar bir açıklama geldi. Moskova Azeri ve Ermenilerin Dağlık Karabağ sorununu nihayete erdirecek çözüme çok yakın olduklarını duyurdu.
Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, “Ermenistan uluslararası taahhütlerini hayata geçirmeye hazırdır ve aynısını da Türkiye’den bekliyoruz” dedi. Sarkisyan, “Eğer TÜrkiye protokollerin onay sürecini sürüncemede bırakırsa, Ermenistan derhal uluslararası yasalardan kaynaklanan imkanlarını kullanacaktır. Protokollerin onaylanması ve uluslararası anlaşmaların feshine dair yasal çerçevemizdeki değişiklikleri hazırlamaları için devlet kuruluşlarımıza gerekli talimatı verdim” diye devam etti. Türkiye ile Ermenistan iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisi ve ortak sınırın açılmasını öngören iki protokolü ekimde imzalayarak tarihi bir adım attı. Ancak Türkiye, protokollere parlamento onayı için Dağlık Karabağ’da adım atılması gerektiğini vurguluyor. Erivan’a göre ise iki meseleyi birbirine bağlamanın süreci başarısızlığa mahkum edecek. Türkiye Ermenistan sınırını 1993’te Erivan’ın Dağlık Karabağ işgali üzerine Azerbaycan’la dayanışma için kapatmıştı. 

Moskova: Çözüme yakınız
Hal böyleyken dün Rusya’nın Dağlık Karabağ görüşmelerinde ‘önemli ilerleme’ gördüğü tespitinde bulunması dikkat çekti. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andrey Nesterenko, Azerbaycan ile Ermenistan’ın Karabağ sorununu nihayete erdirecek çözüme yakın olduklarını söyledi. Nesterenko, “Eğer önümüzdeki yıl müzakere sürecinde pozitif gidişat sürerse, çatışmanın çözümüne dair temel ilkelerde nihai anlaşmaya geçebilir ve bir barış anlaşması metni üzerinde çalışabiliriz” dedi. (afp, Reuters)