Sarkisyan: Soykırım olgusunu sorgulatmıyoruz

Sarkisyan: Soykırım olgusunu sorgulatmıyoruz
Sarkisyan: Soykırım olgusunu sorgulatmıyoruz

Protokollere tepki gösteren Ermeni diyasporasının Lübnan ayağı, dün Türkiye?nin Beyrut elçiliğini basmaya çalışıp polis tarafından göz yaşartıcı gazla püskürtüldü. FOTOĞRAF: AFP

Ermenistan Devlet Başkanı, ulusa seslenişinde 'Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinin alternatifi yok. Bu soykırımı sorgulamaya açmaz' dedi

ERİVAN/BEYRUT - Dünkü tören öncesi ulusa sesleniş konuşması yapan Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, “Türkiye ile önşartsız ilişkilerin normalleştirilmesinin alternatifi yok. Zaman bize bunu dayatıyor ” diyerek ekledi: “Türkiye ile ilişki kurmak hiçbir şekilde soykırım olgusunu sorgulamaya açmaz. Bu herkesin malumu ve tanınması gereken olgu. Bu yara onarılamaz.” 

Erivan’da yine protesto
Anlaşmazlıkların belirli kişi ve güçlerin protokolün bir kaç maddesiyle ilgili kaygılarından ve Türkiye’ye tarihi güvensizlikten kaynaklandığını belirten Sarkisyan, protokollerin Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermeni işgalinin çözümlenmesine ilişkin müzakerelerle bağlantılandırılmasını reddetti: “Karabağ müzakereleri ayrı ve bağımsız bir konudur, Türkiye ile ilişkiler bu konuyla bağlantılandırılamaz.” Karabağ’ın çözümünde ilerleme kaydedilmeden TBMM’nin protokolleri onaylaması beklenmezken, Ermenistan lideri Ankara’nın uygulamayı ertelemesine karşılık verecekleri tehdidi savurdu: “İki ülke arasında normal ilişki kurulmasının temelini yaratmak için imza atıyoruz. Türkiye bütün adımları makul bir takvim içinde atmazsa, Ermenistan uluslararası hakları çerçevesinde gereken adımları gecikmeksizin atar.” Protokollere ‘soykırım’ın tanınması çabaları ve toprak iddialarından vazgeçilmesi anlamına geldiği gerekçesiyle karşı çıkan Ermenilerin başkent Erivan’da düzenlediği protestolara önceki gün 10 bin kişi katıldı. 

Beyrut’ta Türk elçiliğine saldırı
Diyaspora kendilerini ikna turuna çıkan Sarkisyan’ı ‘hainlik’le suçlarken, dün de Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta binlerce Ermeni Türk elçiliği ve Ermeni patrikliği önünde protesto düzenledi. Elçiliğin dikenli tellerini kaldırıp içeri girmeye çalışırken polisin gaz sıkarak püskürttüğü gençler, ‘Türkiye defol’ diye bağırdı. Ermeni patrikliği önünde de ‘Hayır’ yazılı tişörtler giyen gençler toplandı. (afp)