Sarkisyan: Soykırımı unutmadık

BAKÜ - Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, İsviçre’nin Zürih kentinde yaşayan Ermeni toplumu temsilcileriyle görüşmesinde Türkiye ile diplomatik temasın ‘soykırımın unutulması’ anlamına gelmediğini söyledi.
Azeri basınındaki habere göre görüşmede Ermenistan çıkarlarının belirli amaçlar için ‘kurban edilemeyeceğini’ kaydeden Sarkisyan, “Türkiye ile diplomatik ilişkilerin kurulması soykırımın unutması anlamına gelmez. Bizler ülke çıkarlarını belirli amaç için rafa kaldıramayız” diye konuştu. Ermeni lideri, Ankara ile ilişkilerin önkoşulsuz normalleşmesi gerektiğini yenileyerek, Ermenistan’la sorunların çözümünün Türkiye’nin de yararına olduğunu belirtti. Sarkisyan şöyle dedi: “Her zaman söyledik, şimdi de tekrarlıyoruz ki, Türkiye sınırları önkoşulsuz açmalı. Ardından ise tüm mevcut sorunların tartışılacağı hükümetler arası komisyonun oluşturulmasına hazırız.”
Ermeni lideri, Dağlık Karabağ’da ise tek taraflı tavizlere yanaşmayacaklarını yineleyip, “Amacımız, Karabağ Ermenilerine geleceklerini belirleme hakkı sunmak. Milli çıkarlarımızı ön planda tutacağız” diye konuştu. (ntv)