Sarkisyan: Türkiye Karabağ sürecinden uzak dursun

ERİVAN - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Ermenistan’la ‘yol haritasında’ Dağlık Karabağ sorununun önşart olmadığı haberlerine kızan Azerbaycan’ı teskin için Bakü’ye gidip ‘sınırın ancak Karabağ’da çözüme bağlı olduğunu’ açıklamasına Erivan’dan tepki gecikmedi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, dün Karabağ’da çözüm çabalarına ilişkin olarak, “Eğer, Türkiye, sorunun çözümüne yardımcı olmak istiyorsa sürece karışmaktan kaçınmalı” açıklaması yaptı. Ermenistan Devlet Radyosuna göre, Sarkisyan, Türkiye’nin Karabağ sürecine karışma yönündeki herhangi bir girişimin sürece zarar vereceğini birçok defa dile getirildiğini de vurguladı.
Türkiye ile normalleşme ‘yol haritasının’ içeriği resmen açıklanmamış olsa da Erivan’ı zorluyor. Ekonomik kriz, işsizliğin artması ve ordudaki rahatsızlığın hükümete tepkiyi artırırken, muhalefet mitinglerine dün yeniden başladı. Türkiye ile yakınlaşmaya destek vermiş olan birleşik muhalefetin lideri, eski Devlet Başkanı Levon Ter-Petrosyan bile hükümeti Azerbaycan karşısında teslimiyetçi politikalarla suçlayarak acilen istifaya çağırdı. Ter-Petrosyan, Sarkisyan’ın, Bakü’nün ‘sorunun savaşla da çözülebileceği’ beyanlarından korkup geri adım atmaya mecbur olduğunu savundu. Milliyetçi Taşnak Sütyun’un liedrlerinden Kiro Manoyan da, yönetimin Başbakan Erdoğan’ın Bakü’deki açıklamalarına gerekli tepki vermediğini savunarak, “Ermenistan Türkiye’ye bu tür oyunlara hoşgörü göstermeyeceğini kesin bir dille söylemeli ve müzakereleri askıya almalı” dedi. Manoyan, Türkiye ile müzakerelerin sonuç vermediğini de öne sürerek “Biz sadece zaman kaybediyoruz” ifadesini kullandı.
Clinton’dan destek mektubu
Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Sarkisyan’a gönderdiği mektupta hem Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesine, hem de Dağlık Karabağ’da çözüm sürecine desteklerini teyit ettiği kaydedildi. (ANKA, dha)