Sarkisyan ve Aliyev'in Prag gündemi: Karabağ'da ortak hayat

WASHINGTON/ANKARA/ERİVAN - Bugün AB dönem başkanı Çekya’nın ev sahipliğindeki Doğu Ortaklığı ve Güney Koridoru zirvelerinde Azeri ve Ermeni Devlet Başkanları İlham Aliyev ve Serj Sarkisyan yeni görüşme turu yaparken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de iki liderle ayrı ayrı bir araya gelme fırsatı bulacak. Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov’a göre görüşmelerde bölgede Azeri-Ermeni toplumunun ortak yaşaması için somut model hazırlanacak.
Dün Bakü’de gazetecilere konuşan Azimov, Ermenistan’ın  Azerbaycan ve Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanıması, işgal ettiği Azeri toprağından çekilmesi gerektiğini söylerken, Ermeni işgali altındaki Karabağ’ın çözüm süreciyle ilgili şu bilgiyi verdi: “Azerbaycan’ın dahilinde kalacak ve iki (Azeri-Ermeni) toplumun ortak yaşaması için somut model hazırlanacak. Bunu sürecin temel yapısı görüyoruz. Bu amaçlara ulaşmak için çeşitli aşamalardan geçilmesi gerek.” Azimov, Aliyev ile Sarkisyan’ın Prag’da bukonuyu müzakere edeceğini belirtti. Gül de bugün Doğu Ortaklığı zirvesinde Aliyev ve Sarkisyan ile görüşecek.  

Clinton Azeri ve Ermeni bakanlarla görüştü

Önceki akşam Azeri-Ermeni diplomasisi Washington’a taşındı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Azeri ve Ermeni muadillerini ayrı ayrı ağırlayıp Dağlık Karabağ’ın çözümü ve enerji hatlarını ele aldı. Clinton, Ermeni Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan’a ilişkileri geliştirip derinleştirmek istediklerini söylerken, Nalbandyan da, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi ve Karabağ’a barışçı çözüme destekten ötürü teşekkür etti. Clinton Azeri Bakan Elmar Memmedyarov’a da Azerbaycan’ın bölgesel ve küresel açıdan çok strajik konumunu vurguladı. 

Aznavur süper Ermeni diplomatı oldu

Ermeni kökenli Fransız şarkıcı Charles Aznavour, Ermenistan’ın İsviçre büyükelçisi ve Cenevre’deki BM Daimi temsilcisi olarak atandı. Fransa doğumlu 84 yaşındaki ünlü sanatçı, ayrıca Ermenistan’ın diğer uluslararası kurumlardaki temsilciliğini de yürütecek. Resmi açıklama Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan tarafından yapıldı. Ermenistan devleti Aralık 2008’de Aznavour’a Ermenistan vatandaşlığı sunmuştu. (aa, Reuters)