Sarko burka yasağına var

Sarko burka yasağına var
Sarko burka yasağına var

Tümüyle örtünen kadınlar Fransa?da tartışma koparıyor. FOTOĞRAF: AP

PARİS - Laikliğin kalesi Fransa’da komünist bir vekilin başını çektiği burka yasağı çağrısına Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarihi parlamento hitabıyla destek verdi. Versailles Şatosu’nda özel olarak toplanan parlamentonun iki kanadına, ABD başkanları tarzında bir hitap yapan ve 150 yıldır Fransız devletinin başından parlamentoya ilk seslenişi gerçekleştiren Sarkozy, lafının başında “Burka Fransa’da hoş karşılanmaz” uyarısı yaptı.
Burkanın din değil kadınlara boyun eğdirmenin simgesi olduğunu söyleyen Sarkozy, “Kadınların kafes arkasında esir olmasını, toplumsal yaşamdan tecrit edilmesini, kimliklerinin elinden alınmasını kabul edemeyiz. Bu kadınların haysiyetiyle ilgili Fransız cumhuriyetinin görüşüne uygun değildir. Fransız cumhuriyetinin topraklarında hoş karşılanmaz” dedi.
65 vekilin tümüyle örtünen Müslüman kadınların Fransız laikliği ve kadın haklarını çiğneyip çiğnemediğine dair meclis soruşturması talebine destek veren Sarko, “Yanlış mücadele vermeyelim, cumhuriyette İslam dini diğer tüm dinler kadar saygı görmeli” diye ekledi. Göç Bakanı Eric Besson “Burkanın yayılmasıyla mücadele etmeli ama eğitim ve diyalogla” itirazı getirmişti. En kalabalık Müslüman nüfusa sahip AB ülkesi Fransa, 2004’te devlet okullarında dini simgeleri yasaklamıştı. (afp)