'Sarko-faşist' sloganlı öfke seli

Elysee Sarayı'nı ele geçiren Nicolas Sarkozy, Concorde Meydanı'nda on binlerce yandaşıyla zaferini kutlarken, sert suç ve göçmen politikalarıyla tanınan sağcı siyasinin seçilmesini protesto eden yüzlerce kişi de sokakların altını üstüne getirdi.

PARİS - Elysee Sarayı'nı ele geçiren Nicolas Sarkozy, Concorde Meydanı'nda on binlerce yandaşıyla zaferini kutlarken, sert suç ve göçmen politikalarıyla tanınan sağcı siyasinin seçilmesini protesto eden yüzlerce kişi de sokakların altını üstüne getirdi. Ülke genelinde 730 araç yakılırken, Gözaltına alınan eylemci sayısı en az 592'yi buldu. Olaylarda 78 polis, 28 de eylemci yaralandı.
3 bin polisin olağanüstü güvenlik önlemleri aldığı başkent Paris'te, ünlü Bastille Meydanı ile göçmenlerin yoğun olduğu banliyölerde polisle protestocular kıyasıya çatıştı. Fransız Devrimi'nin sembolü Bastille'de 5 bin öfkeli Sarkozy karşıtı, taş, sopa ve siyah maskelerle meydana gelip arabaları ateşe verdi. Polis, Sarkozy kuklası yakıp taş atan göstericileri göz yaşartıcı gazla dağıttı. 200 kadar genç, Bastille'deki gösterilerine dün de devam etti. Göstericiler, Sarkozy'nin iki yıl önce isyan
eden göçmenler için kullandığı ifadeye atfen 'Sarko, Pislik, gideceksin' ve 'Sarko, Faşist, halk seni indirecek' sloganları attı. Lyon, Nantes, Brest, Marsilya, Toulouse ve Rennes kentlerinde de çatışmalar çıktı. Lyon'da 500 eylemci, kenti savaş alanına çevirirken, polis dört kişiyi gözaltına aldı. Gözaltı sayısı Lille'de 20, Toulouse'da 15'i buldu. Polis ise "Geniş ölçekli bir şiddet yaşanmadı. 14 Temmuz ve Noel'de daha çok araç yakılıyor" açıklaması yaptı.