Sarko favori, Sego 'Herkes Sarkozy'ye karşı birleşsin' diyor


Sarkozy ve Royal, 2 Mayıs'ta canlı yayında karşı karşıya gelecek.

Sağ ve sol kılıç biliyor

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna Nicholas Sarkozy ile Segolene Royal'in kalmasının ardından sağ ve sol partiler düelloya hazırlanıyor. Uzmanlar, aşırı sağ oyları da alacağı için Sarkozy'nin daha şanslı olduğunu düşünüyor.
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turundan iktidardaki merkez sağcı Halk Hareketi Birliği (UMP) adayı Nicolas Sarkozy ana muhalefetteki Sosyalist Parti adayı Segolene Royal'in beş puan önünde çıkarken, sağ-sol düellosuna dönüşecek 6 Mayıs'taki ikinci tur için tahminler şimdiden başladı. Le Monde'un 'Demokrasinin uyanışı' diye selamladığı yüzde 84.6'lık katılımla son 40 yılın rekorunu kıran seçimde, Sarkozy yüzde 31.18, Royal yüzde 25.87, merkez sağcı Fransa Demokrasi Birliği (UDF) lideri François Bayrou yüzde 18.57, aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Jean-Marie Le Pen yüzde 10.44 oy aldı.
Beş yıl önce Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'la birlikte ikinci tura kalarak şok yaratan Le Pen, 6.5 puan geriye düşüp seçimin asıl kaybedeni oldu. Le Pen'in oyları milliyetçilikte kendisiyle aşık atan Sarkozy'ye kaydı. Diğer küçük sekiz adayın hiçbiri yüzde 5 oranını yakalayamadı.
'I have a dream'
Sarkozy, sonucu kutlayan taraftarlarına Amerikalı siyahi lider Martin Luther King'in meşhur 'I have a dream' konuşması gibi seslendi: "Tek bir dileğim var. Fransız halkını yeni bir Fransız düşü etrafında birleştirmek.." Sonucun açıklanmasından 1.5 saat sonra gergin halde taraftarlarının karşısına çıkan Royal ise, "Fransa'yı vahşileştirmeden reforme etmenin mümkün olduğuna inanan, insani değerlerin borsaya galip gelmesini isteyen, güvenliksizlik ve korunmasızlığın acı verici yükselişini noktalamak isteyen herkese sesleniyorum: Bir araya gelin" yanıtını verdi.
Sarkozy silip süpürdü
Tüm Paris'i silip süpüren Sarkozy'ye, sadece iki yıl önceki göçmen isyanının kıvılcımının çaktığı Seine Saint Denis banliyösü direniş gösterdi. Varoş gençliğinin 'Sarkozy'yi sandığa gömelim' çağrısı uyarınca yalnızca bu banliyöden yüzde 34.17'yle birinci çıkan Royal, ayrıca Chirac'ın seçim bölgesi Corezze, Toulouse ve UMP'nin ağır topu Alain Juppe'nin belediye başkanlığını yaptığı Bordo kentinde birinci geldi. Le Pen'in kaleleri dahil diğer tüm bölgeleri Sarkozy kazandı.
Sonuç belli olur olmaz IPSOS'un telefonla yaptığı ankette 1000 katılımcının yüzde 88'i oyunu kime vereceğini bildiğini söyledi. Buna göre ikinci turda Sarkozy oyların yüzde 54'ünü toplayıp, yüzde 46 oranında oy alacak Royal'e rahat üstünlük sağlayacak. Siyasi uzmanlar, Fransa'nın sağcılaştığı ve Sarkozy'nin aşırı sağın oylarını da alarak zafer kazanacağı görüşünde.
Royal'e düşense, aşırı sağa meyleden rakibini tehlikeli bulan kitleleri 'Sarkozy olmasın da kim olursa olsun' zihniyetinin yanına çekmek. Nitekim 1 Mayıs'ta Sosyalistler, 'Sarkozy'ye karşı herkes' mitingi düzenleyecek. Paris varoşlarından gelen oyların yüzde 40'ını alan Royal'e toplam oy oranı yüzde 10 olan ve aralarında alternatif küreselleşmeci Jose Bove'nin de bulunduğu dört radikal solcu ve bir yeşil aday destek açıkladı. 2 Mayıs'ta Sarko ile Sego televizyon düellosuna çıkacak. Güçlü bir hitaba sahip olmayan Royal, bugüne kadar bu öneriyi reddetmişti.
Le Pen Fransızlarla alay etti
En çok merak edilense, ilk turun kaybedeni olup ikinci turun kilit adamına dönüşen Bayrou'ya oy verenlerin ikinci turda kime yöneleceği. Uzmanlara göre onun yüzde 18.6 oranındaki oyunun üçte ikisi Sarko'ya, üçte biri Sego'ya gidecek. Bayrou, yarın ileriye dönük bir konuşma yapacak. Le Pen'in kızı Marine, "Sarkozy bizim fikirlerimizi çalıp kazandı. O bir light Le Pen" dedi. Babası, "Bir muhakeme yanlışı yapmışım. Fransızların yedi milyon yoksul işsiz, ticaret açığı ve 2.5 milyar avroluk iç borç yüzünden çok mutsuz olduklarını sanıyordum" diye sonuçla alay etti.