'Sarko ile Le Pen yarışacak'

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turuna bir hafta kala, İstihbarat Servisi'nin (RG) yaptırdığı iddia edilen bir anketin basına sızması ortalığı karıştırdı.
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turuna bir hafta kala, İstihbarat Servisi'nin (RG) yaptırdığı iddia edilen bir anketin basına sızması ortalığı karıştırdı. Le Nouvel Observateur dergisine göre, RG'nin anketinde ikinci tura iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği (UMP) adayı Nicolas Sarkozy ile aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) adayı Jean-Marie Le Pen kalıyor. Sosyalist kadın adayı Segolene Royal ise Fransa Demokrasi Birliği adayı François Bayrou'nun bile gerisinde dördüncü oluyor. Sarkozy yüzde 25-26, Le Pen yüzde 19 oy alıyor. RG ise, anket yapma yetkisinin 2004'te kaldırıldığını hatırlatıp haberi yalanladı. Ama bir RG çalışanı "Anketin sızması kararsızları Royal'e yönlendirebilir" yorumunu yaptı.
'Sarko ile Le Pen'in seçim ittifakı'
Ortalık karışmışken, 'Sarkozy, Le Pen'le gizli ittifak yaptı' iddiası ortaya atıldı. Dayanak ise Sarkozy'nin sağ kolu Brice Hortefeux'nün Le Pen'in 'genel seçimde nispi temsil sisteminin uygulanması' talebini dillendirmesi. Mesela 2002'de iki turlu çoğunluk esası yerine nispi temsil uygulansaydı, bugün mecliste hiç vekili olmayan FN 75 vekil kazanacaktı.
Sarkozy ise dün Paris'in Meaux banliyösünü ziyaretinde 2005 göçmen isyanında eylemciler için sarf ettiği 'ayaktakımı' sözü nedeniyle tepki çekti. Müslüman bir adam Sarkozy'ye, "Sizi izlerken, kusmak istiyorum. Fransız toplumuna entegre oldum ama siz insanlar arasında ayrım yaratıyorsunuz" diye bağırdı. Sarkozy "Beni suçlamanız manasız. Müslümanlara hakaret etmem gibi onlara yardım ettim" dedi.
Öte yandan Barcelona'nın Fransız siyahi futbolcusu Lilian Thuram da tartışmalara katıldı: "Sarkozy'nin Milli Kimlik Bakanlığı planı neredeyse ırkçı. Le Pen eskiden tehlikeliydi, şimdi Sarkozy veya Royal gibi."