Sarko ile Lula artık sıkı fıkı ortak

Sarko ile Lula artık sıkı fıkı ortak
Sarko ile Lula artık sıkı fıkı ortak

Sarkozy?nin Brezilya?nın bağımsızlık günü töreninde cep telefonuyla konuşması merak uyandırdı. FOTOĞRAF: AFP

BRAZİL - Petrol kaynaklarıyla yeni süper güç olarak yükselen Latin Amerika ülkesi Brezilya, Fransa ile askeri ilişkilerini 36 adet ultra-modern Rafale savaş uçağı alımıyla derinleştiriyor. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Brezilya’yı ziyaretinde uzlaşılan 4-7 milyar dolarlık anlaşma, uluslararası planda müşteri bulmakta güçlenen Rafale’in üreticisi Dassault Havacılık’a ‘hızır gibi’ yetişti. Brezilya Hava Kuvvetleri’nin önümüzdeki 30 yıllık ihtiyacını karşılayacak olan anlaşma, ülkeyi kıtanın en güçlü hava gücü haline getirecek. Brezilya, Fransa’dan biri nükleer güçle çalışan beş denizaltı ile 50 askeri helikopter alımında anlaşmıştı.
2010’da imzalanacak anlaşmayı Sarkozy’yle ortak basın toplantısında duyuran Devlet Başkanı Lula Inacio da Silva, “2005’te başlattığımız statejik ortaklığı sağlamlaştırıyoruz” dedi. Ziyaret Brezilya’nın bağımsızlık yıldönümü törenlerine denk gelirken, 21. yüzyılın en büyük güçlerinden birisi olmanın ülkesinin kaderi olduğu inancını dile getiren Lula, “Bağımsızlık teknolojik de olmalı” vurgusu yaptı. Yetkililer anlaşmanın uçakların Brezilya’da da inşasını içereceğini belirtirken, Fransa’nın da Brezilya hava kuvvetlerinin ulusal havacılık üreticisi Embraer’le üreteceği KC-390 tipi askeri ulaştırma uçaklarından 10 adet alacağı kaydediliyor. 

Spor dayanışması
İki lider salt askeri değil spor alanında da dayanışacak. 2016 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak ülke 2 Ekim’de Kopenhag’da açıklanacakken, Fransız lideri, Chicago, Madrid ve Tokyo ile yarışan Rio de Janeiro’yu destekleyeceğini duyurdu. Sarkozy, Lula’ya şakayla karışık karşılık beklediklerini söylemeyi ihmal etmedi: “Brezilya’nın kayak merkezleriyle yarışmayacağı düşünülürse 2018 Kış Oyunları için Annecy’yi (Fransız Alpleri) destekleyeceğinizi umarız.” (afp)