Sarko'nun 'akil adamları' tartışma kulübü misali

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine taş koyacak şekilde birliğin sınırları ve genişlemesini tartışmak üzere kurulmasını önerdiği 'akil adamlar heyeti' Brüksel'de sulandırıldı.

BRÜKSEL - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine taş koyacak şekilde birliğin sınırları ve genişlemesini tartışmak üzere kurulmasını önerdiği 'akil adamlar heyeti' Brüksel'de sulandırıldı. Avrupa Komisyonu'nun 14 Aralık'taki zirvede liderlerin onayına sunmak üzere hazırladığı taslakta, Sarkozy'nin orijinal önerisi ters yüz edildi. Financial Times'a göre 'akil adamlar' ismi benimsenmedi. Komisyon üyeleri ve bazı ülkelerin kadını dışladığı itirazı üzerine komiteye 'reflection group' (Düşünce Grubu) denildi.
Grubun görevleri arasında ne AB'nin sınırları, ne kurumsal reformlar ne de bütçe politikasını tartışmak var. Yetki alanına giren konular ise şunlar: "İktisadi başarı ve sosyal sorumluluğu içeren Avrupa sosyal modelinin güçlendirilmesi; AB'nin temel hedeflerinden biri olarak sürdürülebilir kalkınma, küresel güvenlik, göç, enerji ve iklim koruması, uluslararası suç ve terörle mücadele." Sarkozy, komitenin Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağı Haziran 2009'dan önce önerilerini sunmasını istemişti. Komisyon'un liderlere sunacağı taslakta ise gruba Mart 2010'a kadar önerilerini sunma görevi veriyor.
Barroso etkili oldu
Türkiye'yi AB üyesi değil, oluşturulacak Akdeniz Birliği çerçevesinde değerlendiren Sarkozy ağustosta AB'nin geleceğini analiz edip '2020-2030'da nasıl bir Avrupa'ya sahip olmalıyız ve misyonu ne olmalı' sorusuna yanıt arayacak 10-12 uzmandan oluşan bir komite kurulmasını önermişti. Ama Britanya, Çekya ve İsveç bunun Türkiye'yi engelleyen bir mekanizmaya dönüşeceği kaygısı taşıyordu. Taslakta "Avrupa'nın sınırları tartışmasına son verilmeli, çünkü çok bölücü" çıkışını yapmış Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso'nun da etkisi büyük.
Merkel de Akdeniz Birliği'ni istemiyor
Öte yandan Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi'nin (CDU) kurultayında Türkiye karşıtı söylemi tırmandıran Alman Başbakanı Angela Merkel, Akdeniz Birliği'ne karşı. Merkel, önceki günkü bir konferansta Akdeniz'de ekonomik, sosyal, kültürel blok oluşturulmasına dair şüphelerini aktarıp, birliğin kuzey/güney, doğu/batı diye bölünmesi tehlikesine işaret etti. (Dış Haberler)