Sarko'nun aşk simidine yağ rötuşu!

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ABD'nin New Hamspshire eyaletinin göl kıyısı kasabası Wolfeboro'daki lüks tatili bitse de, tartışmalar bir türlü nihayete ermiyor.

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ABD'nin New Hamspshire eyaletinin göl kıyısı kasabası Wolfeboro'daki lüks tatili bitse de, tartışmalar bir türlü nihayete ermiyor. Tatili zengin arkadaşlarının finanse etmesinin yarattığı fırtınanın ardından bu kez de, Fransız liderinin yakın dostu Arnaud Lagardere'in sahibi olduğu Paris Match dergisinin, Sarkozy'nin Winnipesaukee Gölü'nde bir kayıkta kürek çekerkenki fotoğraflarını, bel çevresindeki yağları yani 'aşk simitlerini' yok ederek yayımladığı ortaya çıktı. Meğer ünlü Paris Match dergisi, Sarkozy'nin fotoğraflarını 'Photoshop numarasıyla' rötuşlayıp liderlerini daha ince, zinde ve formda göstermiş.
Elysee: Rötuş talimatı vermedik
Derginin Sarko'ya çektiği 'aşk simidi' kıyağını ise gerçek ve rötuşlu fotoğrafları birlikte yayımlayan L'Express dergisi ortaya çıkardı. L'Express, 'Sarkozy'nin vücudunda sallanan aşk simitleri, Photoshop'taki sihirli değnek aracıyla yok edilmiş' diye yazarken, Paris Match yorum yapmadı. Ancak bazı dergi çalışanları "Sarkozy'nin kayıkta otururkenki pozisyonu, bel çevresindeki fazlalıkların çok göze çarpmasına yol açıyordu. Düzeltme baskı sırasında yapıldı ama abartılmış" dedi. Elysee Sarayı ise Paris Match'ın sahibi Lagardere, Sarko'nun dostu olduğu için dergiye 'rötuş' talimatı verdikleri iddiasını reddetti. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü David Martinon, "Biz sadece siyasi ve diplomatik sahada çalışırız. Photoshop'ta da oldukça kötüyüzdür" açıklaması yaptı.
Bu arada Sarkozy hakkında beklenen kitap bugün piyasaya çıkıyor. 'Avrupa tiyatrosunun süperstarı' genç kuşak Fransız yazarlardan Yasmina Rıza'nın, kampanyasında eşlik ettiği Sarkozy'nin 'iç dünyasını' kaleme aldığı 'Tan, Akşam ve Gece' adlı kitapta, Fransa liderinin bitmek bilmeyen hayat enerjisine vurgu yapılıyor. Reza, 'dudak uçuklatan bilgiler' içermeyen kitabında Sarkozy için 'Hayatı kışkırtmaktan asla geri durmayan kuvvetli biri' yorumu yapıyor.
Kitaba göre, Sarko, selefi Jacques Chirac'ın veda konuşmasını televizyondan izlerken şu yorumu yapmış: "Sıradan ve modası geçmiş bir konuşmaydı. Vizyon yoktu. Yerinde olsam, 'Size 12 yıl hizmet ettim, şimdi yeni bir çağ başlıyor' derdim. Ama yine de enerjikti, eski aslan..." Sarkozy, Sosyalist rakibi Segolene Royal'in gafları içinse "Bana yardımı dokunuyor mu? Emin değilim çünkü Fransa'da geri zekâlı olmanın ille sorun yarattığını sanmıyorum" demiş.
Sarko'yla aşk dedikodusu
Rıza ise Le Nouvel Observateur'e Sarko'yla aşk dedikodularını tetikleyebilecek sözler sarf etti: "Ondan çok etkilendim. Sarkozy'yle tanışıp da etkilenmediğini söyleyen herkese meydan okurum. Hatta ona sevgi beslediğimi bile söyleyebilirim." (afp, bbc)