Sarko'nun başbakanı reformcu Fillon

Fransa'da cumhurbaşkanlığına resmen başlayan Nicolas Sarkozy dün hemen işe koyulup ülkeyi 10-17 Haziran'daki genel seçime taşıyacak başbakanını açıkladı.

PARİS - Fransa'da cumhurbaşkanlığına resmen başlayan Nicolas Sarkozy dün hemen işe koyulup ülkeyi 10-17 Haziran'daki genel seçime taşıyacak başbakanını açıkladı. Sarkozy, sadık danışmanı olan ve ılımlı bir sağcı olarak bilinen Sarthe senatörü François Fillon'u başbakan atadı. Elysee Sarayı'ndan Matignon'a (Başbakanlık) geçen Fillon, selefi Dominique de Villepin'den yetkilerini devraldı. Fillon ilk konuşmasında, Sarkozy'nin değişim vaadini tutma sözü verdi: "Halk yeni bir siyasete oy verdi ve buna saygı duymak görevim. Fransa'ya hizmet etmek, ona bazen korkutucu olan ama geleceğe inancımızı tekrar oluşturursak, üstesinden geleceğimiz mücadelelerle dolu 21. yy'da itibarlı yer kazandırmak demektir."
Chirac onu da dışlamıştı
53 yaşındaki avukat, iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin ılımlı kanadının 'soğukkanlı reformcusu' diye biliniyor. 1981'de vekil seçilen Fillon, 2002-2004'te Sosyal İşler ve 2004-2005'te Eğitim Bakanlığı yaptı. Fillon, Sosyal İşler bakanıyken sendikalarla başarılı görüşmeler yürütüp emeklilik reformunu ve eğitim bakanıyken lise reformunu gerçekleştirmesiyle biliniyor. Fillon, AB anayasasının 2005'te referandumdaki reddi sonrasındaki kabine değişikliğinde Jacques Chirac tarafından bakanlıktan alınınca "Chirac döneminden benim reformlarımdan başka hiçbir şey hatırlanmayacak" demişti. Sarkozy'yle dostluğu ise 1990'lara dayanıyor. İkili, 1995 cumhurbaşkanlığı seçiminde Chirac'a karşı Edouard Balladur'u desteklemişti. Fillon, Sarkozy'nin gölgesinde kalmakla eleştirilirken, basın ilişkilerini 'Sarkozy ateş, Fillon su' diye niteliyor.
Sarkozy'nin jogging partneri Fillon dağcılık, yürüyüş ve otomobil yarışları hastası. Öyle ki Sarkozy ile Fillon dün öğleden sonra birlikte Boulogne ormanlarında bir saat jogging yaparak ter attı. Hatta Fillon'un Sarkozy'yi 230 km. hızla giden bir araçla 'gezdirmişliği' var. Sarkozy, o günü "Çok korktum" diye anıyor. Beş çocuk babası Fillon'un eşi Penelope ise Gal kökenli. Bu vesileyle Fransa ilk göçmen cumhurbaşkanının yanı sıra Britanya doğumlu ilk başbakan eşiyle de tanıştı. Penelope, sadeliğiyle ve açıklığıyla tanınıyor.
Bakanlıklar meçhul
Dikkatler Fillon'un bugün açıklanacak kabinesinde. Ama sola açılım peşindeki Sarkozy'nin kapısını çaldığı eski sosyalist bakan Bernard Koucher'in dışişleri bakanlığı dışında neredeyse tüm üyeler belirsiz. Rivayetler şöyle: Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie içişlerinin favorisi ancak güvenlik bakanlığına da getirilebilir. Sarkozy'nin sözcüsü Rachida Dati Adalet ve Jean-Louis Borloo da ekonomik strateji bakanlığı adayları arasında. Sürdürülebilir Kalkınma, Enerji ve Ulaştırma Bakanlığını üstlenmesi beklenen eski başbakan Alain Juppe'nin kabinenin tek devlet bakanı da olması bekleniyor. Eski dış ticaret bakanı Christine Lagarde ise tarım bakanlığının favorisi. (Dış Haberler)