Sarko'nun, Blair için planı 'AB başkanlığı'

Bugünkü genel seçimlerden partisi Halk Hareketi Birliği'nin zaferle çıkması beklenen Fransa'nın çiçeği burnunda Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Avrupa işlerini ihmal etmiyor. Sarkozy'nin son hamlesinin 27 Haziran'da...

LONDRA - Bugünkü genel seçimlerden partisi Halk Hareketi Birliği'nin zaferle çıkması beklenen Fransa'nın çiçeği burnunda Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Avrupa işlerini ihmal etmiyor. Sarkozy'nin son hamlesinin 27 Haziran'da görevi bırakacak Britanya Başbakanı Tony Blair'i 'AB Başkanı' yapmak olduğu iddia edildi.
Financial Times'a göre, altı ayda bir değişen dönem başkanlığı sistemi yerine bir başkanı olmasını öngören anayasa yapılması ve ilk başkanlığın Blair'e verilmesi için propaganda başlattı. Sarkozy'nin planını dönem başkanı Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel'e açtığı ve AB başkentlerine ziyaretlerinde nabız yokladığı belirtildi. Ancak Irak savaşına desteği ve Britanya'yı avro bölgesine sokamaması Blair aleyhine icraatlar olurken, Downing Street 'Başbakan'ın bu denli üst düzey bir siyasi görev alma planı bulunmadığını' duyurdu. (Financial Times)