Sarko'nun 'âkil'i oldu 'fikir kulübü'

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin üyeliğini engelleme çabasıyla ortaya attığı 'Âkil Adamlar' önerisi, dün AB'nin Brüksel'deki günübirlik zirvesinde beklendiği gibi ismi ve işlevi değiştirilerek onaylandı.

BRÜKSEL - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin üyeliğini engelleme çabasıyla ortaya attığı 'Âkil Adamlar' önerisi, dün AB'nin Brüksel'deki günübirlik zirvesinde beklendiği gibi ismi ve işlevi değiştirilerek onaylandı. Genişleme, Avrupa'nın sınırları yahut bütçeyle ilgilenmeyecek olan Fikir Grubu, birliğin 2020-2030 dönemine dair sorunlarına 'kafa yoracak'. Başına İspanya'nın eski Sosyalist Başbakanı Felipe Gonzales'in getirildiği grubun diğer üyeleri martta belirlenecek, raporlarını Haziran 2010'da sunacak. Fransa, grubun yetki alanına Türkiye'yi katmak istediyse de başaramadı.
Sarkozy: Sınırları tartışırlar
Genişlemenin ele alınmadığı zirve kararına göre, bağımsız çalışacak Fikir Grubu, Avrupa'nın sosyal sorumluluk ve ekonomik başarı modelinin modernleştirilip güçlendirilmesi, hukukun üstünlüğü, sürdürülebilir kalkınma, küresel güvenlik, enerji ve iklimin korunması ve terörle mücadeleyi ele alacak. Ancak Fikir Grubu AB'nin kurumsal konular, politikalar ve bütçesini tartışmayacağı açıkça belirtildi. Buna rağmen dün Sarkozy "AB'nin geleceğini tartışacak grubun Avrupa'nın sınırlarını tartışması gayet normal, konu grubun yetkisinde" iddiasında bulundu.
Türkiye bildirisi aynen
Yine Fransa'nın Türkiye ile 'üyelik' ve 'katılım' sözlerinin bir arada anılmasını engellediği hafta başında belirlenen sonuç bildirisinin genişleme kısmı aynen onaylandı. 'Müzakerelerin amacı üyeliktir' denilmezken, başlıkların açılması toplantıları için 'katılım konferansı' yerine 'hükümetler arası konferans' ifadesi yer alıyor. Bildiride Türkiye'nin yargı ve siyasi reformlarda yavaşlaması ve limanlarını Rumlara açmaması gibi 'eksiklikler' sıralanıyor. Ve 18 Aralık'taki 'hükümetler arası konferans'la tüketici hakları ile Trans-Avrupa başlıklarının açılacağı belirtiliyor. (Dış Haberler)