Sarko'ya ikaz: Medeniyetler savaşı çıkarma

Fransa'da iktidarını pekiştiren Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye Türkiye'nin üyeliğini engelleme emelinden vazgeçmesine yönelik AB'den uyarılar geldi.

BRÜKSEL/ROMA - Fransa'da iktidarını pekiştiren Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye Türkiye'nin üyeliğini engelleme emelinden vazgeçmesine yönelik AB'den uyarılar geldi. Telegraph, Avrupa Komisyonu'nun genişleme sorumlusu Olli Rehn'in, Sarkozy'ye, üstü kapalı biçimde Türkiye'nin üyeliğini engellerse Batı ile İslam arasında medeniyetler çatışması çıkaracağı uyarısı yaptığını yazdı. Türkiye'nin AB üyeliğinin 21. yüzyılın belirleyici jeopolitik sorunu ve Batı-İslam ilişkisinin en büyük meydan okuma olduğunu söyleyen Rehn, "Türkiye en istikrarsız bölgede bir istikrar çapası. Müslüman âlemi için bir demokrasi kıstası. Sadece retorikte değil, gerçekte de uygarlıklar arasında bir köprü. Başarılı üyelik süreciyle daha sağlam bir köprü olabilir" dedi. Rehn, Sarkozy'nin yıl sonunda müzakerelere son verme çabasının Türkiye'de reform karşıtlarını güçlendirirken AB'nin itibarını zedelediğini belirtti.
D'Alema iyimser
Bugün Türkiye'yi ziyaret edecek İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema da, Türkiye'nin uzun vadede de olsa AB üyesi olacağını söyleyip "Müzakerelerin sürmesi çok önemli" dedi. Sarkozy'nin 'seçim beyanatlarına oranla daha gerçekçi tutum sergilediğini' savunan D'Alema, Türkiye'de cumhurbaşkanı seçilememesiyle erken seçime gidilmesini,
"Demokrasinin gücü. Demokrasi sınırları içerisinde göğüslenmesini takdirle karşılıyorum" diye değerlendirirken, Kuzey Irak'a müdahale edilmemesini istedi.
Temmuzda AB Dönem Başkanı olacak Portekiz'in Daimi Temsilcisi E Moura, müzakereleri desteklerken, Genelkurmay açıklamalarıyla ilgili tutum belirlemek için kasımdaki İlerleme Raporu'nu bekleyeceklerini belirtti. (Telegraph, aa)