Sarko'ya kızan Çekya Lizbon'a yan çiziyor

PRAG - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu kez AB dönem başkanı Çekya ile papaz oluyor. Sarkozy, geçen hafta Fransız otomobil üreticilerinin Çekya gibi ülkelerde değil ekonomiyi güçlendirmek için Fransa’da yatırım yapmaları gerektiği yönündeki sözleriyle Prag’dan ‘Lizbon Anlaşması’nı tehlikeye atıyorsun’ eleştirisi aldı.
Lizbon Anlaşması’nın parlamentodaki oylaması AB karşıtı Çekya Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’un veto tehdidi sebebiyetiyle 17 Şubat’a ertelenirken, Başbakan Mirek Topolanek Sarkozy’ye “Eğer biri Lizbon’un onayını tehlikeye atmak istiyorsa, daha iyi bir yol ve zamanlama olamaz. Sarkozy’nin dedikleri akıl almaz” sözleriyle çattı. Prag yakınlarında Fransız PSA Peugeot Citroen ile Toyota’nın ortak fabrikasında geçen yıl 324 bin araç üretilmişti.
Sarkozy, geçen hafta, Fransız fabrikalarının ülkeye dönmelerini isteyip “Hintlilere Renault satmak için Hindistan’da Renault fabrikası kurarsan haklı bir durum olur ama Fransa’da araba satmak için Çekya’da fabrika kurarsan olmaz” demişti. Lizbon’u 27 AB üyesinden 24’ü onayladı. İrlanda’nın referandumda reddettiği anlaşma Polonya’da parlamentodan onay alsa da cumhurbaşkanı imzalamadı. İrlanda bu yıl yine sandık kuracak. (afp, Reuters)