Sarko'ya Vatikan'da özel ikamet belgesi

Eşi Cecilia'dan iki ay önce boşandıktan sonra özel hayatıyla dillere dolanan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eski İtalyan şarkıcı ve manken Carla Bruni'yle aşk yaşadığı haberlerinin patladığı bir dönemde soluğu Vatikan'da aldı.

VATİKAN - Eşi Cecilia'dan iki ay önce boşandıktan sonra özel hayatıyla dillere dolanan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eski İtalyan şarkıcı ve manken Carla Bruni'yle aşk yaşadığı haberlerinin patladığı bir dönemde soluğu Vatikan'da aldı. Papa 16. Benediktus, cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk kez Vatikan'ı ziyaret eden Sarkozy'yle laiklik merkezli bir görüşme yaptı.
Sarkozy'nin çok iyi Fransızca konuştuğunu belirterek övdüğü Papa ile 2.5 saatlik görüşmesinde ağırlıklı olarak Fransız toplumundaki laikliği ele aldığı kaydedildi. Papa, Sarkozy'ye Vatikan madalyası ve Katolik tespihi armağan ederken, Fransız lider, 2004'te filozof Thibaud Collin ve Domeniken tarikatına mensup rahip Philippe Verdin'le birlikte kaleme aldığı 'Cumhuriyet, Dinler ve Umut' adlı kitabını sundu. Papa ayrıca yüzyıllardır Katolik Kilisesi'nin en önemli hamisi olmaları nedeniyle Fransa liderlerine San Giovanni in Leterano Bazilikası Onursal İkamet Belgesi verdi. Vatikan temaslarda Avrupa'nın geleceğinin de konuşulduğunu açıklarken Sarkozy, San Giovanni in Laterano Bazilikası'nda,
"Tercihlerimizi netleştirmek ve geleceğimizi inşa edebilmek için Katolik Kilisesine ihtiyacımız var" mesajı verdi.
'Vatikan'a da Bruni ile gitti' iddiası
Bu arada Fransa, Point de vue, Paris Match ve Closer magazin dergilerinin Sarkozy ve Bruni'nin Paris yakınlarındaki Disneyland'de çekilmiş fotoğraflarını yayımlayacağını duyurmasıyla çalkalanırken, Sarkozy'nin Vatikan'a da Bruni ile gittiği iddia edildi. (afp, ap)