Sarkozy AB üyeliği referandumu istemiyor

Fransa Cumhurbakanı Nicolas Sarkozy, Türkiye ve Balkan ülkelerinin AB üyeliklerini gelecekte referandumla Fransız halkının onayına sunma kuralını değiştirme peşine düştü.

BRÜKSEL - Fransa Cumhurbakanı Nicolas Sarkozy, Türkiye ve Balkan ülkelerinin AB üyeliklerini gelecekte referandumla Fransız halkının onayına sunma kuralını değiştirme peşine düştü. Bu girişimin Türkiye'nin üyeliğinden ziyade Balkan ülkelerinin önünü kesmemeyi ve diplomatik kriz yaratmamayı amaçlayacağı belirtiliyor.
Chirac devrinde Fransız Anayasası'na, cumhurbaşkanını AB üyesi olacak ülkeler için referandum çağrısı yapmakla yükümlü kılan unsur eklenmişti. Liberation'un deneyimli AB muhabiri Jean Quatremer ise konunun kısa sürede tartışmaya açılacağını yazdı. Sarkozy'nin geçen ay kurumsal reformlar için görevlendirdiği üst düzey siyasi ve uzmanlardan oluşan 'Fikir Komitesi'nin referandumun anayasadan atılmasını salık verebileceği belirtiliyor. Zira olası referandumdan çıkacak 'hayır'ların AB'ye umutla bakan ülkelerle diplomatik kriz yaratıp Fransız manevra alanını sınırlayacağı düşünülüyor. Sarkozy'nin Türkiye muhalefeti düşünülünce bu girişim 'şaşırtıcı' bulunsa da, Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü'nden Philippe Moreau Defarges referandum kalksa dahi 'Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkılabileceğini' belirtti.
Mübarek'ten Akdeniz Birliği'ne destek
Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğinin önüne set çekme aracı olarak da gördüğü 'Akdeniz Birliği' önerisine ise Mısır'dan destek geldi. Önceki akşam Sarkozy'yle görüşen Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, "İlkesel olarak destekleiyorum. Üzerinde çalışılması gereken mükemmel bir öneri" dedi. (euobserver, afp)