Sarkozy Arap bakanı dayakla tehdit etmiş

Fransa'da 22 Nisan'da ilk turu düzenlecek cumhurbaşkanlığı seçiminin en güçlü adayı Nicolas Sarkozy'nin adı yine ırkçılık sularında gezinen bir skandala karıştı.

PARİS - Fransa'da 22 Nisan'da ilk turu düzenlecek cumhurbaşkanlığı seçiminin en güçlü adayı Nicolas Sarkozy'nin adı yine ırkçılık sularında gezinen bir skandala karıştı. Perşembe günü Eşit Fırsatlar Bakanlığı'ndan istifa eden Cezayir asıllı Aziz Begag, gelecek hafta piyasaya çıkan kitabında Sarkozy'yi kendisine hakaret ve dövme tehdidi yağdırmakla suçluyor.
2005'teki göçmen isyanında eylemcilere 'pislik, eşkıya, ayak takımı' gibi nitelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Sarkozy'yi eleştiren Begag, bir mitingde "Benim adım Aziz Sarkozy değil" demesinden sonra olanları şöyle anlatıyor: "Sarkozy bir ton tuğla gibi üstüme bindi. Öfkeyle telefon açıp 'Sen g.tün tekisin, seni hain p.ç. Adımla nasıl alay edersin, suratını dağıtacağım' diye bağırdı. Son seferdeki tehdidi 'Asla elimi sıkma, yoksa başın büyük belaya girer' oldu." Sarkozy ile müttefiklerinin kendisini sürekli 'hükümetin Arap amblemi' diyerek dışladıklarını aktaran Begag, Sarkozy'nin "Müslüman göçmenlere şunları öğretmeliyiz: Çokeşlilik, kadın sünneti, küvette koyun kesme yok" sözüne atıfla kitabına 'Küvette bir kuzu' adını vermiş. Liberal aday François Bayrou'yu destekleyen sosyolog Begag, Sarkozy'nin milli kimlik bakanlığı önerisini de "Aşırı sağın kayıp kuzularını avlamaya yönelik ahlaksız teklif" diye niteliyor.
Pedofili ve intihar üzerine felsefe...
Sarkozy, Felsefe dergisine demeciyle de şimşekleri çekti. "Pedofiller doğuştan öyle Her yıl 1300 Fransız genci intihar ediyor. Ama ailelerin ilgisizliğinden değil, genetik açıdan kırılgan, doğmadan hüzünlü varlıkta olduklarından..." diyen Sarkozy'ye, Başpiskopos Andre Vingt-Trois "Varlığın gidişatını değiştirebiliriz" yanıtını verirken, Bayrou "Korkunç endişe verici sözler" diye çattı. (afp, Reuters)