Sarkozy Cezayir'den özür dilemiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün Akdeniz Birliği projesini koltuğunun altına alıp ülkesinin sömürgeci geçmişinin gölgesinde Kuzey Afrika ziyaretine başladı.

CEZAYİR - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün Akdeniz Birliği projesini koltuğunun altına alıp ülkesinin sömürgeci geçmişinin gölgesinde Kuzey Afrika ziyaretine başladı. Akdeniz Birliği projesini Türkiye'nin AB üyeliğini engelleme aracı olarak kullanma çabasındaki Sarkozy, Cezayir'den sömürge döneminde işlenen suçlardan ötürü özür dilemeyi de bir kez daha reddetti.
Cezayir basınına konuşan Sarkozy, "Olguların tanınmasının taraftarıyım, nedamet getirilmesinin değil. Zira ikincisi dini bir kavramdır ve devletlerarası ilişkilerde yeri yoktur" dedi. Fransız lider, "Akdeniz'in iki yakasındaki gençler, liderlerinden geçmişin yanlışları sebebiyle suçluluk duygularıyla mücadele ederek kendilerine işkence etmelerini beklemiyor. Hesaba vurursak, iki tarafın da yapması gereken çok şey olur" görüşünü savundu.
Mağrip Akdeniz Birliği projesine destek
Fransa başta 1.5 milyonun öldüğü 1954-1962 bağımsızlık savaşındaki sistematik öldürme, işkence, tecavüz uygulaması olmak üzere Cezayir'deki 132 yılında kanlı sayfalar bıraktı. 2005'te lideri olduğu partiye 'sömürgeciliğin küresel çapta olumlu yanları'nı öven yasa çıkartan Sarko'nun dün görüştüğü Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika ise Fransız sömürgeciliğini 'Kültürel soykırım' diye niteleyip Paris'ten özür talep ediyor. Sarko'nun daha sonra Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali'yle görüştüğü Tunus'ta, ajans 'Akdeniz Birliği'nin heyecan ve ilgiyle karşılandığını' duyurdu.