Sarkozy, Çin'den 30 milyar dolarlık anlaşmayı kapınca...

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 21. yüzyılın yükselen gücü Çin'e ilk ziyaretinde İran'ın nükleer programı konusunda ayrı düştükleri Pekin yönetimiyle ekonomik ilişkileri 30 milyar dolarlık anlaşmalarla perçinlerken...

PEKİN - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 21. yüzyılın yükselen gücü Çin'e ilk ziyaretinde İran'ın nükleer programı konusunda ayrı düştükleri Pekin yönetimiyle ekonomik ilişkileri 30 milyar dolarlık anlaşmalarla perçinlerken, Tayvan'ın bağımsızlığına karşı çıkarak da gönül aldı.
Sarkozy'nin Pekin ziyaretinin ikinci gününde Çin Devlet Başkanı Hun Jintao ile imzaladığı anlaşmalara göre Pekin, Fransa'dan 14.8 milyar dolar değerinde Airbus'tan 160 adet A330 ve A320 tipi uçak alacak. Fransız şirketi Areva SA da Çin'de 11.9 milyar dolar değerinde iki nükleer reaktörün yanı sıra iki ağır su reaktörü de inşa edecek. 2014'te devreye girecek olan reaktörleri iki ülke kurulacak ortak şirket yoluyla birlikte işletecek. Çin'in 2020'ye dek istediği 32 reaktörü temin için Fransa, ABD ve Rusya kapışıyordu. Ayrıca Fransız savunma sanayi şirketi Eurocopter Çin'e 10 helikopter satarken, Fransız Alcatel ile Çin Mobile arasında da 1 milyar dolarlık iletişim ortaklığı kurulacak. Görüşmelerin sosu olarak Çin'de insan haklarının geliştirilmesi, idam cezalarının azaltılması, hapisteki 33 gazetecinin bırakılması gibi konularda Hu, Sarkozy'den tavsiyeler işitti.
Tayvan'la gönül aldı
Fransa Cumhurbaşkanı ayrıca Çin ürünlerini sudan ucuz hale getiren para birimi yuanın değerinin düşüklüğünden yakındı. İran'ı nükleer programı yüzünden hedef alan ABD öncülüğündeki yaptırımların lobisini de yapmayı ihmal etmeyen Sarkozy, Çin liderinden yeni BM yaptırım paketine set çekmemesini istedi. Sarkozy, Hu'nun gönlünü almak için de 'tek ülke iki sistem' siyasete uyarınca Çin'in kendine ait gördüğü Tayvan'ın gelecek yıl BM üyeliği için referandum düzenlemesine "Haksız ve gereksiz girişim" diyerek karşı çıkması da dikkat çekti. Çin'deki komünizmden kaçan milliyetçilerin 1949'da 'Çin Cumhuriyeti' ismiyle kurduğu Tayvan, 1971'de BM'deki koltuğunu Çin'e kaptırmıştı. (afp, bbc)