Sarkozy İsrail'in de cumhurbaşkanı gibi davranınca...

Sarkozy İsrail'in de cumhurbaşkanı gibi davranınca...
Sarkozy İsrail'in de cumhurbaşkanı gibi davranınca...

Bibi, Lieberman?ın iyi olduğunu savunmuş (solda). Sarko, ?Le Pen de iyi adamdır ama...? demiş.

KUDÜS - Dünya liderlerinin arkasından atıp tutmasıyla namlı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, geçen hafta ağırladığı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya aşırı milliyetçi Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ı kovmasını telkin edince küçük çaplı diplomatik kriz çıktı.
AP’nin üst düzey İsrailli yetkililere dayandırdığı haberine göre Sarko, Bibi’ye “O adamdan kurtulmalısın. Onu daha ılımlı olan Tzipi Livni ile değiştirmelisin” tavsiyesinde bulundu. Bibi, Lieberman’ın özel görüşmelerde siyasettekinden çok farklı olduğu itirazı getirince Sarko da aşırı sağcı Fransız lider Jean-Marie Le Pen’in ‘aslında çok iyi bir adam olduğu’ karşılığını verdi. Lieberman’ın sözcüsü Tzahi Moshe “Bu yorumlar doğruysa İsrail’in içişlerine affedilemez bir müdahalenin söz konusu“ tepkisini gösterdi. “Filistinli liderleri cennete gönderelim” gibi önerileriyle tanınan Lieberman’dan sonra Evimiz İsrail partisinin iki numaralı ismi Uzi Landau’nun tepkisi daha sertti: “Dost bir ülkenin liderinin böyle bir görüş belirttiğine inanmakta zorlanıyorum.  Başbakanın yerinde ben olsaydım masaya yumruğu vurup tepkimi koyardım.”
Netanyahu’nun söcüsü Nir Hefetz ise olayı ne yalanladı ne de doğruladı. Ardından İsrail ordu radyosuna, “Başbakan hükümetiyle ilgili konularda yabancı ülkelerden tavsiye kabul etmeye gerek duymuyor. Kendisi Dışişleri Bakanı Lieberman’a büyük hürmet besliyor” dedi. Sarkozy, nisandaki G20 ve NATO zirvelerinde görüştüğü ABD Başkanı Barack Obama için ‘tecrübesiz’, İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero için ‘çok zeki değil’ demişti. (ap, Hareetz)