Sarkozy kutladı ama imtiyazlı ortaklık baki

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy dün seçim başarısından ötürü Başbakan Tayyip Erdoğan'ı telefon açarak bizzat kutlarken, Paris'ten Türkiye için AB üyeliği yerine 'imtiyazlı ortaklıkta' ısrarcı olacağını ifade eden bir açıklama geldi.

PARİS/ANKARA - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy dün seçim başarısından ötürü Başbakan Tayyip Erdoğan'ı telefon açarak bizzat kutlarken, Paris'ten Türkiye için AB üyeliği yerine 'imtiyazlı ortaklıkta' ısrarcı olacağını ifade eden bir açıklama geldi. Fransa Cumhurbaşkanlığı sözcüsü David Martinon, Erdoğan'ı arayarak seçimlerde elde ettiği 'dikkate değer' başarıdan ötürü kutlayan Sarkozy'nin "Güvene dayalı ilişkilerimizin Fransa ve Türkiye arasında ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklara rağmen devam edeceğini umut ediyorum" dediğini kaydetti. Sarkozy'nin konuşma sırasında 'en samimi tebriklerini' Erdoğan'a ilettiği ve 'beş yıllık yeni görev döneminde kendisine başarılar diletiği' de belirtildi.
'İmtiyazlı ortaklığa reform gerek'
Fransa Dışişleri sözcü yardımcısı Deniz Simonneau ise Türkiye'ye AB üyeliği yerine 'imtiyazlı ortaklık' önerisini yineledi. Simonneau, Türkiye'deki seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamasında da, genel seçimlerin ülkenin modernleşmesi için gerekli sosyal, ekonomik ve siyasi reform yolu üzerinde olduğu bir sırada düzenlendiğini belirterek, "Bizim bu ülke ile yapmak istediğimiz imtiyazlı ortaklık için reformların devam etmesi çok önemli" ifadelerini kullandı.
Daha önce AB sınırlarının belirlenmesi için birlik içinde aralık ayına kadar 'akil adamlar' komitesi kurulmasında ısrar eden Fransa, yeterli desteği alamayınca aceleci olmadığını açıklayıp, müzakere sürecinde Türkiye'ye engel çıkarmayacağını duyurmuştu. Sarkozy'nin uzun vadeli hedefi ise Akdeniz Birliği projesi. (afp, aa)