Sarkozy Libya çıkarmasında

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Libyalı 460 çocuğa AIDS bulaştırma suçundan aldıkları idam cezası müebbete çevrilen beş Bulgar hemşireyle bir Filistinli doktorun, detayları henüz belirsiz tazminat anlaşmasıyla bırakılıp ülkelerine yollanması sonrası soluğu dün Trablus'ta aldı.

TRABLUS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Libyalı 460 çocuğa AIDS bulaştırma suçundan aldıkları idam cezası müebbete çevrilen beş Bulgar hemşireyle bir Filistinli doktorun, detayları henüz belirsiz tazminat anlaşmasıyla bırakılıp ülkelerine yollanması sonrası soluğu dün Trablus'ta aldı. Libya'yla sekiz yıllık krizi, Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Komiseri Benita Ferero-Walder'le Trablus'a yolladığı eşi Cecilia'nın başrolünde olduğu 'operasyon'la çözen Sarkozy, Libya lideri Muammer Kaddafi'yle yemekte buluştu. Liderler, Fransa'nın, Libya'da deniz suyundan tatlı su elde etme amaçlı nükleer reaktör kurması için anlaşma imzaladı.
Sarkozy 'siyasi ziyaret' yapacağını söylese de, petrol zengini Libya'yı, baş ticaret ortaklarından birine çevirmeyi amaçlayacağının ipucunu ziyaret öncesi vermişti: "Libya'yla işbirliği anlaşmaları imzalayacağımızı umuyorum." Sarkozy, resmi unvanı olmadan Trablus'a gidince tepki alan Cecilia'yı da sahiplenip "Sekiz yıllık kriz, geleneksel yöntemle çözülmez. Cecilia, cesaretle yararlı girişimde bulundu" dedi. Ziyaret, kitle imha silahı programını bitirip dünyayla barışan Libya'nın Avrupa'yla ilişkilerinin normalleşme sürecine girdiğinin de işareti oldu.
Hemşire krizini bitiren anlaşmaya dairse bilgiler farklı. AB ve Sarkozy, 'Ödeme olmadı' derken, Libya Dışişleri Bakanı Abdülrahman Şalgam oluşturulan fona AB ve Fransa'nın katkı yaptığını belirtti. Bulgar Başbakanı Sergey Stanişev ise Libya'nın 54 milyon dolar borcunu sileceklerini kaydedip "Ama bu fidye değil " dedi.
'Cehennemden cennete döndük'
Sağlık çalışanları ise özgürlük sarhoşuydu. Sofya'da ortak basın toplantısı düzenleyen hemşireler Nasya Nenova ve Kristiyana Vılçeva ile doktor Eşref Hacuç "Cehennemden cennete döndük. Yaşadıklarımızı asla unutamayız ama herkesi affediyoruz" mesajı verdi.
Kurban ailelerinin kızgınlığıysa bâki. Aileler dün ortak açıklamayla Trablus'a Sofya'yla ilişkileri kesip tüm Bulgarları sınırdışı etme çağrısı yaparken, Interpol'den de sağlıkçıların yeniden tutuklanmasını talep etti. (afp, bbc)