Sarkozy minare yasağı altından sopa gösterdi

PARİS - İsviçre’de referandumundan çıkan minare yasağına Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’den destek geldi. Le Monde’a makale yazan sağcı lider, “Fransa gibi laik bir ülkede, Hıristiyanlık, Müslümanlık ve Muse-viliğe inananlar ibadetlerini yaparken her türlü  gösteriş ve tahrikten kaçınmaları gerektiğini bilmeli” uyarısı yaptı. Müslümanlardan Fransa’nın Hıristiyan geleneğini göz ardı etmeden ülkenin laik cumhuriyet değerleri ve dini konulardaki tarafsızlığına uyum sağlamasını isteyen Sarkozy, “Fransa’daki İslam bizim sosyal ve yurttaşlık sözleşmelerimizle çatışmadan kendisine bir yol bulmalı” dedi.
Minare yasağıyla ilgili “İsviçre’yi derhal kınamak yerine, onların ve Fransızlar da dahil tüm Avrupalıların ne hissettiğini anlamalıyız. İnkârdan daha kötüsü olamaz” ifadesini kullanan Sarkozy,  başlattığı ‘ulusal kimlik’ tartışmasının önemini savundu. 

Cantona sert çıktı
Efsanevi futbolcu Eric Cantona ise kimlik tartışmasının ‘aptalca’ olduğunu söyledi.  Baba tarafından İtalyan, anne tarafından Katalan kökenli Cantona, “Fransız olmak demek Fransızca konuşup Marseillaise (milli marş) okumaktan mı ibaret? Bu çok aptalca” çıkışı yapıp ekledi: “Sokaktaki insanın sorunlarına duyarlı bir devrimci olarak Fransız olunur.” (afp)