Sarkozy, müzakereleri yıpratıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliği sürecini engellemek için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Temmuzda AB dönem başkanlığı bitecek Almanya'yı kıskaca alan Sarkozy'nin...

BERLİN - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliği sürecini engellemek için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Temmuzda AB dönem başkanlığı bitecek Almanya'yı kıskaca alan Sarkozy'nin, Türkiye'yle müzakerelerde açılacak başlık sayısını kısıtlamak için atakta olduğu belirtildi. Der Spiegel dergisi, Sarkozy'nin bastırmasıyla Türkiye'yle ekonomi ve para birliğine giriş başlığının açılmasının iptalinin gündeme geldiğini yazdı. Habere göre, Ankara ile Brüksel kulisler arkasında birbirlerine tehdit savururken, Berlin bunun sonucunda Türkiye-AB krizi çıkmasından korkuyor.
Sarkozy'nin baskısıyla Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'yle ekonomi ve para birliği başlığını açma planını iptal etmeyi düşündüğünü aktaran dergi, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in şahsen Türkiye'nin üyeliğini savunmasına karşın Alman meslektaşı Frank-Walter Steinmeier'i şöyle uyardığını belirtti: "Sarkozy Türkiye'nin üyeliğine karşı savaşmakta kararlı." Sarkozy yıl sonuna dek AB'nin önüne Türkiye'nin üyeliğine alternatif öneriler getirecek.
Karşılık olarak Ankara'nın da baskıyı artırdığına dikkat çeken dergi, NATO üyesi Türkiye'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikalarına taş koyduğunu, son olarak NATO ile AB polis misyonunun Kosova ile Afganistan'da işbirliği yapmasını bloke ettiğini, oysa engellenen anlaşmanın AB polislerinin tıbbi yardım ulaştırmaları sırasında korunmalarına yönelik olduğunu hatırlattı. Steinmeier'in Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'den ricacı olmasına karşın hiçbir esneklik sinyali alamadığı belirtildi.
Portekiz'den Sarko'ya uyarı
NTV kaynakları da, Sarkozy'nin cuma biten G8 zirvesinde Alman Başbakanı Angela Merkel'den Türkiye'yle sınırlı sayıda başlık açılmasını, gerekirse ekonomi ve para birliği başlığının açılmasının yeni kritere bağlanmasını talep ettiğini, Merkel'in de bunu not ettiğini aktardı. Berlin, 26 Haziran zirvesinde ekonomi-para politikaları, istatistik ve mali denetim başlıklarını müzakereye açmayı hedefliyordu. Temmuzda dönem başkanlığını devralacak Portekiz Başbakanı Jose Socrates, "AB, Türkiye'yle müzakereleri kararlılıkla sürdürmeli. Sarkozy'nin bunu anlaması gerek" dedi.
Sarko Bush'a iklim resti çekmiş
Öte yandan 'Amerikalı' lakaplı Sarkozy'nin G8'de ABD Başkanı George W. Bush'a rest çektiği öğrenildi. Gizli protokolü aktaran Hannoversche Allgemeine, Sarkozy, küresel ısınmayla mücadelede kimsenin beğenmediği '2050'ye dek sera gazı salınımının yarıya indirilmesinin ciddi biçimde dikkate alınması' sözünü Bush'a kabul ettirmek için "Aksi takdirde erkenden çekip giderim" dediğini yazdı. Cumhurbaşkanlığı seçiminden bir ay sonra genel seçim ilk turu için bugün tekrar sandığa gidecek Fransa'da Sarkozy'nin liderliğindeki Halk Hareketi Birliği'nin Sosyalistlere karşı ezici zafer kazanması bekleniyor. (Dış Haberler)