Sarkozy Olmert'e İran desteği verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaptırımlar ve savaş tehditleri karşısında İran'a kol kanat germesiyle telaşlanan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Moskova'nın ardından soluğu Paris'te aldı. Geçen hafta...

PARİS - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaptırımlar ve savaş tehditleri karşısında İran'a kol kanat germesiyle telaşlanan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Moskova'nın ardından soluğu Paris'te aldı. Geçen hafta Putin'i Moskova'da ziyaret eden Olmert, dün ABD Başkanı George W. Bush'un İran'a yönelik 'üçüncü dünya savaşı'na uzanan tehditlerini benimseyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye konuk oldu.
Olmert bugün Erdoğan'la da görüşecek
Görüşme sonrası İsrail lideri, 'Fransa'nın ABD ve Britanya'yla birlikte İran'a karşı çok sert tutum almasından memnuniyetini' dile getirdi. Sarkozy de İran'a uranyum zenginleştirmeyi durdurması için baskıyı artırma sözü verdi. Geçen ay Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in "İran'la savaşa hazırlıklı olmalıyız" sözü gündeme bomba gibi düşmüştü. Dün iki lider, ABD'nin ev sahipliğinde yıl sonuna dek toplanması için çalışılan Ortadoğu barışı konferansını da ele aldı. Olmert, bugün geçeceği Londra'da, Britanya Başbakanı Gordon Brown'ın ardından Başbakan Tayyip Erdoğan'la da bir araya gelme fırsatı bulacak. Olmert'le Erdogğan'ın gündeminde Türkiye'nin olası Kuzey Irak operasyonu, İran, İsrail savaş uçaklarının 6 Eylül'de Türkiye üzerinden Suriye'yi vurması ve Ortadoğu konferansı var. İki hafta önce Dışişleri Bakanı Ali Babacan İsrail'i ziyaret etmişti.