Sarkozy, Rusya'da Napolyon misali

Fransa'yı ABD'nin safına çeken Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İran'a karşı yeni yaptırım paketine ikna için çıktığı Rusya seferinde Napolyon gibi ters yüz oldu.

MOSKOVA - Fransa'yı ABD'nin safına çeken Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İran'a karşı yeni yaptırım paketine ikna için çıktığı Rusya seferinde Napolyon gibi ters yüz oldu. Rusların mazide kalmış Fransız hayranlığını diriltmek istercesine Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'le samimi pozlar veren Sarkozy, 'senli benli' konuştuğu Putin'e 'Sevgili Vladimir' diye seslendi. Ancak Rus lider 'sizli bizlilik'ten şaşmayıp ön adı kullanmadı.
Rusya'nın Buşehr nükleer santralini inşa ettiği İran'ı ziyarete hazırlanan Putin, Sarkozy'le iki günlük görüşme sonrası açık konuştu: "İran'ın nükleer silah yapmaya çalıştığına dair bilgimiz yok. Biz İran'ın böyle bir planı olmadığı ilkesiyle hareket ediyoruz. Ortaklarımızın İran'ın nükleer programının tümüyle şeffaf olması arzusunu paylaşıyoruz. İran şeffaflık yolunda belli adımlar atıyor." Böylece Putin önceki akşam yemekten sonra Sarkozy'nin yaptığı 'iki ülkenin konumunun birbirine yaklaştığı' açıklamasını bizzat yalanladı. "Değerlendirmede fark olabilir, ama Putin'in işbirliğine hazır olması önemli" diye kem küm eden Sarkozy, "Fransız şirketleri Gazprom gibi büyük Rus şirketlerinin hisselerini almaya hazır" vurgusu yaptı. Putin'in geçen aylarda Sarkozy'yle yaptığı bir telefon konuşmasını müteakiben, Gazprom ile Fransız Total Rusya'nın Ştokman gaz yataklarını birlikte işletme anlaşması imzalamıştı.
'ABD'nin tebası değilim'
Rus liderin yanında "Fransa'nın kimseye ders verme arzusu yok" diyen Sarkozy, Moskova Teknik Üniversitesi'ndeki konuşmasında ise Rusya'nın demokratikleşmesi gereğine vurgu yaptı. Fransız lideri, diğer yandan "Fransa-Rusya dostluğu dünyadaki denge için gerekli. ABD'nin dostu olmam tebası olduğum anlamına gelmez" demeyi ihmal etmedi. (afp, Reuters, aa)